„Milostivé léto“ může pomoci lidem z dluhů

16/11 2021

Od konce října do konce ledna mají lidé v exekuci možnost významně snížit své dluhy a ušetřit další výdaje – pokud stihnou uhradit své závazky vůči vybraným veřejným institucím. Postačí uhradit jistinu dluhu a stanovený paušální poplatek exekutorovi. Takzvané „milostivé léto“, jehož název je odvozen z biblického základu, umožňuje občanům uhradit exekučně vymáhané dluhy vůči státu, samosprávným celkům a institucím v jejich vlastnictví.

„Milostivé léto“ může pomoci lidem z dluhů

Zadlužený občan dostává možnost zaplatit jednorázově nebo postupně, a to v období od 28. 10. 2021 do 28. 1. 2022, svůj původní dluh, takzvanou jistinu, společně s jednorázovými náklady exekuce ve výši 908 Kč. Výše jistiny není nijak omezena. Po uhrazení těchto částek je zbytek vymáhané částky dlužníkovi odpuštěn a exekuce zastavena. Tato úleva se však nevztahuje na daňové exekuce (pohledávky na daních vymáhané finančním úřadem), pohledávku musí vymáhat původní věřitel.

Na dluhy přeprodané vymáhacím firmám se milostivé léto rovněž nevztahuje. Dlužník také musí být v exekuci, ale nesmí být v insolvenci. Dříve uhrazené splátky a srážky se dotyčnému nevracejí a do milostivého léta se nezapočítávají. Pokud chcete znát podrobnosti, váháte nebo potřebujete poradit, případně pomoci se sepsáním žádosti exekutorovi, obraťte se na bezplatnou linku SOCIOPOINT 800700650, kde vám sdělí kontakt na nejbližší bezplatnou dluhovou poradnu.