Indická delegace Gymnázia, Ostrava-Hrabůvka, a Pražský studentský summit

23/10 2015

Pražský studentský summit je unikátní vzdělávací projekt s již dvacetiletou tradicí, který pořádá Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). Každoročně vzdělává přes 380 studentů středních i vysokých škol z celé České republiky o současných problémech dnešního světa.

Indická delegace Gymnázia, Ostrava-Hrabůvka, a Pražský studentský summit

Nabízí tak jedinečnou platformu mladým lidem pro setkávání a inspirování se mezi sebou i s významnými osobnostmi veřejného života u nás i v zahraničí. Základem projektu je vzdělávat mladé lidi především prostřednictvím simulace jednání klíčových mezinárodních organizací – OSN, NATO a EU a letos nově i Visegradské skupiny. Umožňuje mladým lidem připravit se na budoucnost, ať mají v plánu cokoliv.  Stát se účastníkem tohoto summitu však není jen tak. Zájemci měli za úkol vybrat si libovolný stát a napsat esej o jeho současném stavu, možnostech rozvoje, mezinárodních vztazích… Na Gymnáziu, Ostrava-Hrabůvka, se s tímto nelehkým úkolem rozhodla poprat skupinka studentů 6B8 ve složení Kateřina Harhajová, Kateřina Bendová, Monika Kokešová, Radek Hollmann a Ondřej Studník. Ve své eseji se rozhodli reprezentovat Indii a uspěli.

Ve velké konkurenci obsadila jejich esej celkově 25. místo ze 116 přihlášených. Jejich práce byla nejlepší ze všech ostravských gymnázií a třetí nejlepší ze všech esejí, které přišly z Moravskoslezského kraje.

Tato „indická delegace“ si tak vydobyla místo na Pražském studentském summitu a první jednání ji čeká v sobotu 7. listopadu v prostorách VŠE v Praze.

A jak se na tuto příležitost dívají sami členové indické delegace?

Kateřina Harhajová: Od studentského summitu si slibuji hlavně poznání nových lidí a spoustu zážitků. Baví mě sledovat, co se kolem děje, a myslím, že toto je skvělá příležitost, jak mohu lépe pochopit fungování mechanismu, který to celé řídí...

Kateřina Bendová: Do projektu jsem se přihlásila hlavně proto, že jsem se chtěla postavit strachu před mluvením na veřejnosti a také abych zažila a zkusila něco nového. Taky chci vědět, jestli na to mám nebo ne a jestli mi to nějak duševně prospěje. Jdu do toho s opravdu moc fajn lidmi, takže si myslím, že to společně zvládneme.

Radek Hollmann: Od své účasti v Pražském studentském summitu očekávám, že se detailně seznámím s vnitřní strukturou, funkcí a pravomocemi OSN. Dále doufám, že se obeznámím s cíli, prioritami a potřebami jednotlivých států zastoupených v této mezinárodní organizaci. A proč jsme si vybrali Indii? Neboť Indie je největší demokracie na světě a její ekonomika rok co rok narůstá, a proto tvoří velmi důležitou část světa, která nesmí být opomíjena.