V Jubilejní kolonii se sešly čtyři desítky rodáků a obyvatel čtvrti

18/1 2019

V sále Komorního klubu se ve čtvrtek 17. ledna v Jubilejní kolonii v Hrabůvce sešly téměř čtyři desítky osob, které se v kolonii většinou narodily, strávily v ní dětství, případně zde žili část svého života. Sraz byl reakcí na křest nové knihy Jubilejní kolonie: 90 let dělnického sídliště v Ostravě-Hrabůvce, která byla představena veřejnosti v prosinci loňského roku.

V Jubilejní kolonii se sešly čtyři desítky rodáků a obyvatel čtvrti

Sál Komorního klubu tehdy kapacitně zdaleka nepostačoval zájmu lidí. Městský obvod Ostrava-Jih proto uspořádal sraz rodáků Jubilejní kolonie.

Úvodní slovo přednesla místostarostka obvodu Hana Tichánková, která je s kolonií rovněž spjatá. Kronikář Petr Přendík, který taktéž v kolonii žije, pak připravil pro všechny zájemce prezentaci s historickými snímky a videy, se srovnávacími snímky kolonie a s několika filmovými záznamy. Nechyběl ani dochovaný film oslavy z 5. prosince 1928, kdy byla kolonie slavnostně pojmenována přívlastkem Jubilejní.

Během prezentace se návštěvníci zapojovali do diskuze. Vzpomínali na zašlé časy, na podobu kolonie, na dělnické lázně, vytápění bytů, svoz odpadů, dále na různé příhody či sousedské vztahy. Přítomní se shodli, že Jubilejní kolonie je symbolem malebnosti, domova a poklidné atmosféry.

Samotná prezentace historie trvala 90 minut, poté následovala více než hodinová diskuze, až sál opustili i poslední přátelé z mládí, kteří se po mnoha letech shledali.

Více informací přineseme v únorových Jižních listech.