Aktuálně

Aktuality z obvodu
Zveme vás na 5. ročník šachového turnaje O pohár starosty Ostravy-Jihu
22 9 2022

Zveme vás na 5. ročník šachového turnaje O pohár starosty Ostravy-Jihu

Šachový turnaj O pohár starosty Ostravy-Jihu se uskuteční ve středu 19. října v Kulturním domě K-TRIO na ulici Dr. Martínka 4 v Hrabůvce. 

Den otevřených dveří ve Spirále na Dubině
22 9 2022

Den otevřených dveří ve Spirále na Dubině

Nezisková organizace Spirála Ostrava zve ve čtrvtek 22. září 2022 do svých prostor na adrese Jaromíra Matuška 82/26a na Dubině na Den otevřených dveří.
V čase od 14 do 18 hodin bude připraven bohatý program. Ten odstartuje ve 14 hodin slavnostní vernisáží obrazů Hedviky Nádraské a kreseb Dušana Urbaníka. Ředitelka Spirály Ostrava Eva Krestová akci oficiálně zahájí ve 14:30. Součástí programu je dále hudební vystoupení, prezentace všech oddělení organizace a ukázky činností sociálně terapeutických dílen. V prostorách Spirály Ostrava si navíc návštěvníci mohou prohlédnout šicí dílnu i prostory, kde probíhá sociální služba sociální rehabilitace. Občerstvení zajistí catering Nášup si dám, který Spirála také nabízí jako službu veřejnosti a zaměstnává v ní lidi se zdravotním znevýhodněním.
Město se pustilo do ozelenění tramvajové trati na ul. Horní
20 9 2022

Město se pustilo do ozelenění tramvajové trati na ul. Horní

Další tramvajový úsek v obvodu dostane slušivý zelený kabát, tentokrát v unikátním, inovativním balení. V ulici Horní, v úseku mezi zastávkou ÚMOb Jih až po křížení s ulicí Provaznickou, bude tramvajovou trať pokrývat nový vegetační kryt z rozchodníků vsazených do speciálního systému rozebíratelných sadebních buněk.

SOUTĚZ PRO FOTOGRAFY
20 9 2022

SOUTĚZ PRO FOTOGRAFY

Do konce října mohou nadšenci do fotografování posílat své snímky do soutěže Můj domov Evropa. Jejím hlavním tématem je letos Evropská unie a vše, co s ní souvisí. To znamená, že na fotografiích mohou figurovat stavby, které byly postaveny či opraveny z peněz Evropské unie.
Dále mohou být zachyceny kulturní či společenské akce, které Evropská unie spolufinancovala. Respektive fakt, že díky Evropské unii je možné svobodně cestovat, volit, nakupovat nebo podnikat.
Více informací o soutěži, kterou za finanční podpory městského obvodu Ostrava-Jih pořádají Střední průmyslová škola stavební v Ostravě-Zábřehu a Asociace středoškolských klubů České republiky, se zájemci dozvědí na webové stránce: www.stav-ova.cz.
V sobotu 17. 9. bude Jih žít vínem!
15 9 2022

V sobotu 17. 9. bude Jih žít vínem!

Městský obvod Ostrava-Jih zve na 2. ročník vinařského festivalu na Jihu. Návštěvníci si budou moci užít den plný vína, skvělého jídla, hudby a zábavy pro dospělé i děti.

Na náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce na ul. Horní bude již tuto sobotu 17. 9. 2022 od 11 do 20:30 hodin připraveno:

- 14 vinařských stánků s víny z Moravy, Rakouska, Španělska i jižní Ameriky
- stánky s občerstvením
- koncert kapely Nebe a muzikanta Reného Matláška
- Folklórní soubor Ševčík, Cimbálová muzika Úsměv, moderátoři z Hitrádia Orion
- fotokoutek, dětský koutek, soutěž o vinařské ceny

 Vstup na akci je zdarma, k degustaci je nutno si zakoupit originál skleničku za 50 Kč.

Rekonstrukce tramvajové trati na ul. Horní si vyžádá výluku tramvajových linek
12 9 2022

Rekonstrukce tramvajové trati na ul. Horní si vyžádá výluku tramvajových linek

Od soboty 17. září 2022 (00:00 h) do soboty 10. prosince 2022 (24:00 h) dojde z důvodu rekonstrukce tramvajové trati na ul. Horní ke změně organizace dopravy tramvajových linek č. 1, 10, 12, 15, 17, 18 a 19. Ty budou ve směru na Dubinu ukončeny na zastávce Hrabůvka, Poliklinika. V úseku bude po dobu prací úplná výluka tramvají a provoz MHD bude zajištěn náhradní autobusovou dopravou. Pro silniční dopravu budou uzavřeny oba tzv. rychlé pruhy ul. Horní od kruhového objezdu po ul. Jiřikovského.

Soutěž o nejkrásnější předzahrádku na Jihu jde do finále
9 9 2022

Soutěž o nejkrásnější předzahrádku na Jihu jde do finále

Už jen týden, do 15. září, lze posílat své tipy do soutěže o nejkrásnější předzahrádku na Jihu.
Jejich počet k radosti kolemjdoucích v našem obvodě každoročně roste. Radnice tyto aktivity již několik let podporuje finančním darem, letos ve výši 1 200 korun na zkrášlení těchto prostor. Vloni o příspěvek požádalo 52 občanů. Na fotografie předzahrádek včetně uvedení, kde přesně se nacházejí a kontaktní osoby, se těšíme na e-mailové adrese: predzahradky@ovajih.cz.
Vyšly zářijové Jižní listy
7 9 2022

Vyšly zářijové Jižní listy

Tradičně nabízí přehled toho, co se v našem obvodu událo i co se v nejbližších dnech a týdnech chystá.

Startuje ROAD CIRCUS na Jihu!
2 9 2022

Startuje ROAD CIRCUS na Jihu!

Již pátý ročník jedinečné motoristické show se uskuteční v sobotu 3. září 2022 na ulici Horní mezi Dubinou a Bělským Lesem v Ostravě-Jihu. Připraveno nejen několik kategorií závodu motocyklů ale nově i kategorii automobilů.

Podchod Horymírova zdobí symbolická výmalba
1 9 2022

Podchod Horymírova zdobí symbolická výmalba

Příběh Pískových dolů v obrázcích si nově můžete číst při průchodu podchodem pod ulicí Horymírova. Dokončen bude do poloviny září. Jeho tvůrce Marek Brinzík nejen že v této lokalitě našeho obvodu bydlí, ale jeho výmalby již zdobí opěrné zdi u pískovišť i sportoviště také na dalších místech na Jihu.

Pozvánka na 18. zasedání zastupitelstva městského obvodu
31 8 2022

Pozvánka na 18. zasedání zastupitelstva městského obvodu

Zveme občany na zasedání zastupitelstva, které  se koná 8. 9. 2022 od 13 hodin ve 4. patře budovy A Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih.

Pozor! Probíhá phishingová kampaň s nabídkou příspěvku na bydlení od Ministerstva práce a sociálních věcí
31 8 2022

Pozor! Probíhá phishingová kampaň s nabídkou příspěvku na bydlení od Ministerstva práce a sociálních věcí

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost upozorňuje na phishingovou kampaň s cílem zneužít bankovní identitu  na probíhající phishingovou kampaň s motivem nabídky příspěvku na bydlení od Ministerstva práce a sociálních věcí (dále jen MPSV). Podvodné zprávy se šíří e-mailem nebo SMS zprávami s textem: „Je vám poskytnut příspěvek na bydlení po dobu 3 měsíců od Mpsv“ nebo „MPSV informuje v rámci programu bydlení máte k dispozici příspěvek“, spolu s odkazem na stránky věrně napodobující web MPSV. Jazyková kvalita textu zpráv se v různých verzích liší, obecně jde ale o strojový překlad, který lze pozorným čtením odhalit.

Hlasujte v soutěží Stavba Moravskoslezského kraje
30 8 2022

Hlasujte v soutěží Stavba Moravskoslezského kraje

Hned tři stavby z Jihu se uchází o ocenění v aktuálním 16. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje. Do 15. 9. 2022 můžete rozhodnout i vy! Hlasování veřejnosti je spuštěno na webu https://stavbamsk.cz/prehled-staveb-16-rocniku-souteze/, pro hlasování je nutno sjet až dolů na stránku a vyplnit jméno a emailovou adresu.
Naši „Zeleň za Lunou“ najdete v I. Kategorii – stavby občanské vybavenosti veřejná prostranství. „Revitalizaci rybníků ve Výškovicích“ a „Rekonstrukci podchodu pod ul. Horní“ pak v V. kategorii – dopravní, inženýrské a vodohospodářské stavby.

Prázdniny na Jihu napsaly letos poslední kapitolu
30 8 2022

Prázdniny na Jihu napsaly letos poslední kapitolu

Od 11. července do 29. srpna probíhal projekt Prázdniny na Jihu. Takřka dvouměsíčního programu se zúčastnilo více než 200 dětí od 6 do 14 let.

Stromem Jihu 2022 se stal zábřežský dub letní
29 8 2022

Stromem Jihu 2022 se stal zábřežský dub letní

Tento působivý velikán přihlíží dění v obvodu na ulici Horymírova v Zábřehu poblíž minigolfového hřiště přes více než 100 let!
„Stáří dubu je odhadem 120 -150 let. Strom úspěšné překonal 2 světové války i necitlivou likvidaci starého Zábřehu a výstavbu sídliště. Dub je v poměrně dobré kondici a snad mu to vydrží i po mnoho dalších let,“ uvedl místní rodák Radim Matýsek, který strom do soutěže nominoval. V pátek 26. 8. 2022 pak starostu Martina Bednáře informoval také o záměru požádat o zařazení dubu mezi památné stromy.
„Na Jihu máme mimo Bělský les bezmála 30 tisíc stromů a z toho jen tři památné, proto rádi tento záměr podpoříme,“ řekl starosta Bednář, který se s panem Matýskem u stromu potkal a jako poděkování předal tašku s dárky, včetně publikace vydané městským obvodem právě o Zábřehu. O nečekaně bohaté historii našeho obvodu se mnoho dočtete také na webu https://historie.ovajih.cz/
Chcete se zbavit dluhů a začít lepší život? Je tady Milostivé léto II.
24 8 2022

Chcete se zbavit dluhů a začít lepší život? Je tady Milostivé léto II.

Zbavit se dluhů bude opět možné za velmi výhodných podmínek. Minulé Milostivé léto pomohlo desetitisícům lidí často ve zdánlivě bezvýchodné situaci, jako může být i ta vaše. Vyřešili své nesplacené závazky a mohli začít lepší život. Mít vlastní bankovní účet, možnost platit kartou, stabilněji bydlet i se třeba rekvalifikovat a získat lépe placenou práci, nebo moct přemýšlet, co si koupím, možná i kam pojedu na dovolenou.

Lidé, kteří uvízli v dluhových pastech, budou mít opět díky Milostivému létu II, možnost splatit pouze jistinu, tedy původní dluh, a jednorázový poplatek exekutorovi. Veškeré úroky, poplatky advokátům či penále, které mnohdy mnohonásobně převyšují výši původního dluhu, jim budou odpuštěny. Příležitost vyřešit svízelnou situaci bude po dobu tří měsíců, od 1. září 2022 do 30. listopadu 2022. Do akce se mimo jiné zapojil také Dopravní podnik Ostrava, který prostřednictvím této akce umožní pokutovaným cestujícím vymanit se z dluhové pasti.

Road Circus zve na adrenalinovou podívanou v ulicích Jihu
24 8 2022

Road Circus zve na adrenalinovou podívanou v ulicích Jihu

Rychlá kola motorek i automobilů budou opět po roce v centru dění na sportovně-kaskadérské show Road Circus! Její hlavní program odstartuje v 16 hodin na ulici Horní mezi Dubinou a Bělským Lesem. Nedočkaví zájemci si však mohou vychutnat na témže místě tréninky jezdců a kvalifikační jízdy již od 12 hodin. Součástí bohatého programu jsou závody v takzvaném nočním sprintu, kakaderská vystoupení, soutěže pro děti i závody automobilů, chybět nebude ani nabídka občerstvení a minipivovarů.

Vstup na akci je zdarma. Podrobný program je k dispozici na www.roadcircus.cz.

Organizaci ADRA akutně chybí dobrovolníci
23 8 2022

Organizaci ADRA akutně chybí dobrovolníci

Dobrovolnické centrum ADRA v Ostravě propojujte svět lidí, kteří chtějí pomáhat, se světem těch, kteří pomoc potřebují. Dobrovolníci ADRA přinášejí blízkost a radost do života dětem, lidem se zdravotním postižením, nemocným i seniorům a seniorkám.  Potřebných je však momentálně mnohem více, než lidí ochotných pomáhat. Proto se ostravská ADRA obrací na veřejnost s aktuální výzvou o zapojení do dobrovolnictví. Nedostatek dobrovolníků zaznamenává ve všech programech, především však u seniorů v domácnostech, ale i v domovech pro seniory Čujkovova, Domus a Korýtko. Dobrovolníci akutně chybí i v organizaci Čtyřlístek, kde se věnují lidem se zdravotním postižením. Pokud chcete dát svému volnému času smysl a věnovat jej lidem, kteří to opravdu potřebují a zároveň to i ocení, zavolejte na tel.: 733 485 548 nebo vyplňte formulář na adraostrava.cz.  

Na Jih přijíždí Kinematograf bratří Čadíků
16 8 2022

Na Jih přijíždí Kinematograf bratří Čadíků

Čtyři filmy, čtyři různé příběhy, čtyři příjemné večery a nepočítaně zážitků. Takové bude filmové léto, které od 17. do 20. srpna na Náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce přiváží Kinematograf bratří Čadíků.

 K vidění budou vždy od 20:30 do 22:00 hodin filmové lahůdky: 17. 8. Cesta domů; 18. 8. Gump – pes, který naučil lidi žít; 19. 8. Prvok, Šampón, Tečka a Karel a poslední sobotní večer Příšerákovi 2. Vzhledem k umístění pod krytou částí náměstí se promítání uskuteční za každého počasí.

Letní promítání na vícero místech v obvodě organizuje během léta také příspěvková organizace Kultura Jih. Poslední z nich se koná 8. září na hřišti ZŠ a MŠ Horymírova, kde se od 21 hodin bude promítat film Jumanji: Další level.  

Vstup na akce je zdarma.

Folklor bez hranic  roztančí náš Jih v úterý odpoledne
15 8 2022

Folklor bez hranic roztančí náš Jih v úterý odpoledne

Zahraniční i tuzemské folklorní skupiny zatančí a zazpívají opět po roce v rámci festivalu Folklor bez hranic Ostrava. Ostravskému publiku se představí od 15. do 19. srpna. Tanečníci a hudebníci budou po pět dní cestovat napříč ostravskými obvody, vystoupí na náměstích, ale i v domovech pro seniory. Jedná se již o dvacátý čtvrtý ročník festivalu. V úterý soubory roztančí náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce. Od 15:00 hodin bude hrát cimbálová muzika, festivalový program pak začne od 16:00 hodin.