Ostrava-Jih si připomene výročí osvobození bojovou ukázkou, pietními akty a premiérou filmu Boj o Ostravsko

26/4 2019

Ve dnech 28. až 30. dubna 2019 se v městském obvodu Ostrava-Jih uskuteční řada akcí věnovaných připomínce 74. výročí konce 2. světové války.

Ostrava-Jih si připomene výročí osvobození bojovou ukázkou, pietními akty a premiérou filmu Boj o Ostravsko

V neděli 28. 4. 2019 se od 13,30 hod nedaleko brodu U Korýtka, kde se našim tankistům podařilo překonat německé pozice s cílem osvobodit centrum Ostravy s co nejmenšími ztrátami na obyvatelích a infrastruktuře města uskuteční pietní akt a historická ukázka s použitím tanků T 34 a bojových letadel Jak 3 symbolizující účast Československého stíhacího a bitevního pluku v Ostravské operaci. Po uskutečnění bojové ukázky překročení řeky odry bude historická bojová technika vystavena pro diváky k nahlédnutí.

V pondělí 29. dubna v 10.30 hod. se uskuteční pietní akt u památníku na Klegově ulici v Hrabůvce 74 let od chvíle, kdy byl obvod osvobozen Rudou armádou, čímž v jižním prostoru Ostravy skončila dlouhá doba 2. světové války. U pomníku věnovanému padlým obyvatelům Hrabůvky zazní nejprve státní hymna, následovat bude připomenutí závěru války na území dnešního městského obvodu Ostrava-Jih a poté k pomníku položeny věnce.

Obvod položí věnce také na další pomníky na území Jihu: Hromadný hrob „Válečným obětem“, hřbitov Zábřeh, Památník obětem II. Sv. války, ul. Hulvácká před ZŠ v Zálomu, Památník Rudoarmějců, Na Břehách u MC Donald v Shopping Park Avion, Památník Korýtko, Památník padlým občanům při osvobozování obce Výškovice na ul. Husarova.

Premiéra dokumentárního filmu „Boj o Ostravsko“ proběhne nejprve v rámci akce pro hosty Krajského vojenského velitelství v pondělí 29. 4. 2019 od 18 hod v kině Luna v Zábřehu, o den později pak na stejném městě je promítání určeno zdarma veřejnosti, a to od 16,30 hod. Vstupenky je nutno si předem vyzvednout na pokladně kina Luna.