PARTICIPATIVNÍ ROZPOČET

Právě probíhá 5.ročník projektu Společně tvoříme JIH!!!. Pro Vaše nápady máme letos připraveno celkem 10 miliónů korun. Získáváte tak možnost aktivně se zapojit do rozhodování o části finančních prostředků z rozpočtu obvodu - jedná se o tzv. participativní rozpočet. Své návrhy můžete konzultovat s koordinátorkou Ing. Veronikou Košč, na emailu a tel. 720 952 981. Kompletní informace k participativnímu rozpočtu na Jihu najdete na http://nasjih.cz  Pravidelné aktuality můžete sledovat na facebookové stránce https://www.facebook.com/spolecnetvorimejih/


JAK TO CELÉ PROBÍHÁ?

 1. Nápady, informace a konzultace
  Na jaře je prostor pro Vaše první myšlenky a nápady. Stačí, když si budete všímat svého okolí a třeba natrefíte na něco, co Vám tady už delší dobu chybí a mohlo by ulehčit nebo zpříjemnit Váš život. Na malých věcech záleží, protože dohromady dělají celek. Své nápady s námi můžete konzultovat na veřejných setkáních nebo přímo s koordinátorkou.
  Nemáte zrovna žádný nápad na změnu, ale myšlenka Společně tvoříme Jih se Vám líbí a chcete ji podpořit? Šiřte informace mezi své sousedy a známé, třeba právě oni ten nápad mají tak dejte hlavy dohromady!

 2. Podávání návrhů (květen - červen)
  Od 1.května bude na těchto stránkách k dispozici elektronický formulář k vyplnění. Přiložit musíte také ilustrační obrázek, fotografii nebo nákres místa. Důležité je také doložit podporu dalších 15 obyvatel prostřednictvím podpisového archu. Tištěný formulář pak najdete v květnových Jižních listech.  Příjem projektů bude probíhat až do konce června. Své návrhy můžete zatím konzultovat s koordinátorkou Veronikou Košč na emailu , nebo tel. 720 952 981.

  Formuláře se nebojte, pokud budete potřebovat poradit s cenou návrhu nebo třeba vlastnictvím pozemku, jsme Vám samozřejmě k dispozici. Důležité je, dobře si promyslet svůj návrh, ať víme, s jakými jednotlivými položkami pak u stanovení ceny budeme pracovat.

 3. Posouzení návrhů (červenec - srpen)
  Léto opět na radnici věnujeme formální a technické analýze návrhů. Pokud bude potřeba, budeme Vaše návrhy s Vámi blíže konzultovat.

 4. Prezentace návrhů, které postoupí do hlasování (září - říjen)
  V průběhu září a října Vám je prezentujeme například na informačních panelech na různých místech a akcích v obvodu (Slavnosti obvodu, Svatováclavské slavnosti atp.)

 5. Hlasování (říjen - listopad)
  Společně se pustíme do hlasování a vybereme tak ty nejzajímavější projekty, které v průběhu roku 2021 zrealizujeme. Termín hlasování včas upřesníme.

 6. Realizace těch návrhů, které získají podporu obyvatel, proběhne v průběhu roku 2021/2022.


Jak bude probíhat hlasování a co je k tomu potřeba?

Hlasování o návrzích proběhne na podzim, přesný termín teprve stanovíme. Všichni hlasující budou mít k dispozici pozitivní a záporné hlasy v poměru 2:1 napříč všemi návrhy ve 4 částech - Dubina a Bělský les, Hrabůvka, Výškovice a Zábřeh. Hlasování bude probíhat pouze elektronickou formou, opět s možností hlasovat osobně na Informacích radnice Ostravy-Jihu, s pomocí našich zaměstnanců.

Zajímá vás obecně téma participativního rozpočtu? Doporučujeme www.participativni-rozpocet.cz, kde naleznete spoustu informací o participativním rozpočtování, zapojených městěch v ČR i zahraničí a také metodiku.