Tiskové zprávy

Průběžně vydávané tiskové zprávy. Tisková mluvčí: Mgr. Gabriela Gödelová. Telefon: +420 702 245 557 E-mail: gabriela.godelova@ovajih.cz
Větší bezpečí na zábřežském hřbitově
3 10 2022

Větší bezpečí na zábřežském hřbitově

Na podnět občanů domluvila radnice s Městskou policií pravidelnou přítomnost strážníků v prostoru veřejného pohřebiště na ulici U Studia v Zábřehu. Od 6. října zde budou každý čtvrtek od 10 do 14 hodin zajišťovat zvýšený dohled.

Od 1. října do 30. dubna je pohřebiště přístupné denně od 8 do 18 hodin. V době Dušiček neboli Památky zesnulých, které připadají na druhý listopadový den, bude  otevírací doba rozšířena od 8 do 20 hodin,  včetně předcházející soboty a neděle. Rovněž ve dnech 28. 10 – 6. 11. 2022 bude Městskou policií zajištěn v areálu zvýšený dozor, a to včetně nočních hodin.

RUKU NA TO!
30 9 2022

RUKU NA TO!

Podáním ruky, tedy bez písemné smlouvy, dnes zástupci politických stran ANO 2011 a SPOLU, Martin Bednář a Radim Ivan, stvrdili dohodu o koaliční spolupráci při vedení městského obvodu Ostrava-Jih do roku 2026. Tímto symbolickým gestem vyjádřili formu budoucí spolupráce založenou na vzájemné důvěře, férovosti, podpoře a vstřícnosti, a to jak v rámci práce radních, tak směrem k občanům našeho obvodu.

V sobotu startuje ROAD CIRCUS na Jihu!
2 9 2022

V sobotu startuje ROAD CIRCUS na Jihu!

Již pátý ročník jedinečné motoristické show se uskuteční v sobotu 3. září 2022 na ulici Horní mezi Dubinou a Bělským Lesem v Ostravě-Jihu.
Letos je připraveno nejen několik kategorií závodu motocyklů ale nově i kategorii automobilů.

Další program láká mimo jiné na Kaskadérskou show, freestyle motocross show a mnoho dalšího. Podrobný program na webu https://roadcircus.cz/


Ve 12 hodin začnou kvalifikace do závodů, hlavní program pak začíná v 16 hodin. Akci již tradičně pořádá městský obvod Ostrava-Jih, hlavním partnerem letošního ročníku je společnost Ostravské komunikace.

 

Akreditace pro média proběhne v 11:00, 13:00, 15:00 hod. na levé straně dráhy v úrovni startu – kontaktní osoba: organizátor akce David Bryknar – tel.: 734 835 151.

Na Jih přijíždí Kinematograf bratří Čadíků
16 8 2022

Na Jih přijíždí Kinematograf bratří Čadíků

Čtyři filmy, čtyři různé příběhy, čtyři příjemné večery a nepočítaně zážitků. Takové bude filmové léto, které od 17. do 20. srpna na Náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce přiváží Kinematograf bratří Čadíků.

 K vidění budou vždy od 20:30 do 22:00 hodin filmové lahůdky: 17. 8. Cesta domů; 18. 8. Gump – pes, který naučil lidi žít; 19. 8. Prvok, Šampón, Tečka a Karel a poslední sobotní večer Příšerákovi 2. Vzhledem k umístění pod krytou částí náměstí se promítání uskuteční za každého počasí.

Letní promítání na vícero místech v obvodě organizuje během léta také příspěvková organizace Kultura Jih. Poslední z nich se koná 8. září na hřišti ZŠ a MŠ Horymírova, kde se od 21 hodin bude promítat film Jumanji: Další level.  

Vstup na akce je zdarma.

Den městských obvodů Jih a nová Bělá zve do areálu IZS
3 8 2022

Den městských obvodů Jih a nová Bělá zve do areálu IZS

Již tuto sobotu 6. srpna 2022 se v rámci akce Den městských obvodů s IZS otevřou od 10 do 19 hodin veřejnosti brány Integrovaného výjezdového centra na hranici ostravských městských obvodů Jih a Nová Bělá.
Své aktivity představí hasiči, záchranáři, policisté i vojáci Krajského vojenského velitelství Ostrava. Návštěvníci se mohou těšit mimo jiné na ukázky výcviku policejních psů a koní, prezentaci hasičské a speciální zásahové techniky, a to včetně dynamických i statických ukázek vrtulníku (za poplatek bude možno se proletět). K vyzkoušení bude připravena také speciální sportovní disciplína hasičského sportu TFA (toughest firefighter alive - nejtvrdší hasič přežije) a hravě-vzdělávací aktivity a herní zóny pro děti.

K pestrému programu přispějí sportovní a kulturní subjekty z Jihu, chybět nebude široká nabídka jídla a pití, včetně zmrzliny a cukrové vaty.

 Na akci vystoupí:
11.00 Heidi Janků
13.00 Plavci s Janem Vančurou
17.00 ABBA revival.

 

Na místě nebude možné zaparkovat, proto doporučujeme vyrazit na akci na kole nebo městskou hromadnou dopravou.

VSTUP ZDARMA.

Jih ožije hudbou!
17 5 2022

Jih ožije hudbou!

To je název jednoho z vítězných projektů loňského participativního rozpočtu Náš Jih. Ten se uskuteční v pátek 20. května od 16 do 21 hodin a v sobotu 21. května od 12 do 21 hodin na náměstí Ostrava-Jih v Ostravě-Hrabůvce. Dvoudenní festival představí veřejnosti nečekaně pestrou skladbu místních hudebních uskupení napříč žánry. Nejlidnatější městský obvod Ostravy se může pochlubit řadou známých, méně známých i doposud neznámých hudebních uskupení, ve kterých působí obyvatelé obvodu.

Ostrava-Jih zve k návštěvě areálu Rybníky pod Hurou
14 4 2022

Ostrava-Jih zve k návštěvě areálu Rybníky pod Hurou

Historicky je městský obvod Ostrava-Jih s rybníkářstvím spjat již pět století. Díky revitalizaci výškovických rybníků se ve čtvrtek 14. 4. 2022 otevírá veřejnosti nová relaxační zóna, umístěná v půvabném zákoutí Výškovic poblíž ulice Drůbeží.

Ostrava-Jih ladí na velikonoční notu
12 4 2022

Ostrava-Jih ladí na velikonoční notu

Již od pondělí jsou v ulicích nejlidnatějšího městského obvodu Ostravy připraveni těšit kolemjdoucí usměvaví velikonoční ozdoby v podobě velkých zajíčků, kuřátek a vajíček. Setkat se s nimi lze na čtyřech místech, a to v Hrabůvce na náměstí Ostrava-Jih, v části bělský Les u východu z podchodu směrem k poště na ul. Bohumíra Četyny, v Zábřehu u ul. Jugoslávská a také před kinem Luna. Největší zajíc měří zhruba 3 metry a velikonoční výzdoba bude na svých místech až do 25. 4. 2022.

 

Na zelený čtvrtek 14. 4.2022 je na náměstí Ostrava-Jih také připraveno vše na naladění na velikonoční notu. Slezský jarmark, zábavná show i kreativní zábava pro děti, cimbálová muzika i koncert kapely Tři vykřičníky – to vše od 8 do 18 hodin v rámci akce Velikonoce na Jihu.

Senior EXPRES JIH!!! slouží úspěšně již 5 let
7 4 2022

Senior EXPRES JIH!!! slouží úspěšně již 5 let

Cestování v rámci celé Ostravy již pět let usnadňuje obyvatelům nejlidnatějšího ostravského městského obvodu služba Senior EXPRES JIH!!! První dva vozy vyjely 4. dubna 2017. Od té doby se počet aut i počet držitelů průkazek ztrojnásobil. Cena za jízdu pro seniory naopak zůstala stejná. Radnice službu za dobu provozu podpořila částkou 16,7 milionu korun.

V sobotu se koná akce Ukliďme náš Jih
30 3 2022

V sobotu se koná akce Ukliďme náš Jih

V sobotu 2. dubna proběhne na území nejlidnatějšího obvodu Ostravy akce Ukliďme náš Jih.

Ostrava-Jih bude v roce 2022 hospodařit s rozpočtem 1, 292 miliardy korun
10 12 2021

Ostrava-Jih bude v roce 2022 hospodařit s rozpočtem 1, 292 miliardy korun

Zastupitelé městského obvodu Ostrava-Jih schválili na včerejším zasedání rozpočet pro rok 2022 ve výši 1,292 miliardy korun. Rozpočet je zhruba o 160 mil. Kč vyšší než v roce 2021, který byl z důvodu očekávaného výpadku příjmu ze sdílených daní a v souvislosti s pandemií COVID-19 zredukován. Městský obvod tak bude příští rok hospodařit s částkou srovnatelnou s výší schváleného rozpočtu na rok 2020.

Obyvatelé nejlidnatějšího ostravského obvodu rozhodli o rozdělení 10 milionů korun na jejich nápady
12 11 2021

Obyvatelé nejlidnatějšího ostravského obvodu rozhodli o rozdělení 10 milionů korun na jejich nápady

Hlasování v participativním rozpočtu Náš Jih je u konce. V rámci šestého ročníku se zapojilo celkem 5 045 hlasujících, kteří k realizaci vybrali sedm nápadů. Nejúspěšnějším projektem se stal Park u smyčky tramvají, který se zaměřuje na vznik parku připomínajícího zaniklou tramvajovou smyčku na Dubině.

Hlasuje se o deseti milionech korun na nápady obyvatel! Participativní rozpočet na Jihu jde do finále
25 10 2021

Hlasuje se o deseti milionech korun na nápady obyvatel! Participativní rozpočet na Jihu jde do finále

Už šestý ročník participativního rozpočtu Náš Jih vstoupil do rozhodovací fáze. Od dnešního pondělí 25. října do neděle 7. listopadu mohou obyvatelé Ostravy-Jihu starší 15 let rozhodnout, jak se rozdělí 10 000 000 korun vyčleněných z rozpočtu obvodu. Hlasovat je možné o 38 projektech na webu nasjih.cz. Součástí je soutěž o tablet.

Vše podle plánu! Ve Výškovicích místo zchátralého OC Odra vyroste obchod Lidl
14 10 2021

Vše podle plánu! Ve Výškovicích místo zchátralého OC Odra vyroste obchod Lidl

V úterý 12. 10. 2021 vydal Magistrát města Ostravy územní rozhodnutí pro výstavbu nové prodejny Lidl na místě bývalého obchodního centra ODRA v Ostravě-Výškovicích.

Mezinárodní den památek si Ostrava-Jihu připomene bezplatnými komentovanými vycházkami
29 9 2021

Mezinárodní den památek si Ostrava-Jihu připomene bezplatnými komentovanými vycházkami

Ačkoli na počátku 80. let vyhlásila organizace UNESCO Mezinárodním dnem památek a sídel 18. duben, připomene si jej městský obvod Ostrava-Jih s ohledem na předchozí covidovou situaci 9. – 10. října 2021. Jedním z hlavních cílů tohoto dne je zvýšit povědomí o památkách a historii míst, která jsou součástí každodenního života veřejnosti, radnice proto připravila osm bezplatných komentovaných vycházek.

Den otevřených dveří V Zálomu nabídne přehlídku volnočasových aktivit
24 9 2021

Den otevřených dveří V Zálomu nabídne přehlídku volnočasových aktivit

V sobotu 25. září se mohou zájemci v době od 10 do 16 hodin seznámit s nabídkou volnočasových subjektů, působících v objektu i venkovním areálu bývalé základní školy V Zálomu 1 v Zábřehu.  V rámci Dne otevřených dveří se budou prezentovat středisko volného času, biliárový klub, křesťanské společenství, artistická společnost i klub, zaměřený na tanec a vodní sporty, a také nová pobočka knihovny.

Závodní motorky přímo v ulici města. Umění přemísťování v podání parkourových mistrů. To je víkend na Jihu!
16 9 2021

Závodní motorky přímo v ulici města. Umění přemísťování v podání parkourových mistrů. To je víkend na Jihu!

Už v sobotu 18. září se rozproudí krev v žilách všem motoristickým nadšencům. Na ulici Horní mezi Dubinou a Bělským Lesem v Ostravě-Hrabůvce se uskuteční výjimečná kaskadérská show Road Circus včetně soutěže motocyklů. V neděli 19. září pak budou moci návštěvníci ocenit nejen nově upravený veřejný prostor Zeleň za Lunou, ale také několikahodinový program parkouristů. Vstup na obě akce je zdarma.

Slavnosti Jihu lákají na hvězdný program i zábavné atrakce
5 8 2021

Slavnosti Jihu lákají na hvězdný program i zábavné atrakce

První víkendový víkend 4. – 5. září 2021 ožije areál bývalého fotbalového hřiště na ulici Svazácká vedle Vodního areálu Jih v Ostravě-Zábřehu tradičními slavnostmi městského obvodu Ostrava-Jih.  V rámci bohatého programu se na dvou pódiích postupně představí David Koller, Majk Spirit, skupina No Name, ale i regionální kapely FiHA, Nebe či Rock&roll band Marcela Woodmana a další. Pro návštěvníky je připravena řada zábavných aktivit v areálu zdarma. Předprodej vstupenek za symbolických 100 Kč na oba dva dny slavností obvod spustil na webových stránkách www.kulturajih.cz.

Radnice Ostravy-Jih pokračuje v kontrolách obecních domů. Výsledkem jsou výzvy k odstranění nežádoucího chování i ukončení nájmu
4 8 2021

Radnice Ostravy-Jih pokračuje v kontrolách obecních domů. Výsledkem jsou výzvy k odstranění nežádoucího chování i ukončení nájmu

Dodržování povinností nájemců, ověření počtu nahlášených osob žijících v bytě i technický stav bytů včetně závad a poškození obecního majetku kontroluje radnice již 5 let.  V závěru července se zaměřili na obecní dům s 15 byty v Zábřehu.

KULTURNÍ TROJBOJ NA JIHU
27 7 2021

KULTURNÍ TROJBOJ NA JIHU

Pestré kulturní menu nabízí pro nejbližší dny městský obvod Ostrava-Jih.  Zájemci si mohou zajít na film, navštívit lesní slavnost anebo se pobavit při sousedské slavnosti. Vstup na všechny akce je zdarma.