Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Historie městského obvodu Ostrava-Jih

Poslední změna: Středa 03.02.2016 17:01 by Škubal Roman
Městský obvod Ostrava-Jih vznikl na katastru původně samostatných obcí Výškovice, Hrabůvka, Zábřeh nad Odrou a Dubina, která zasahuje až na katastry Nové a Staré Bělé. Ostrava-Jih je v současné době charakterizována jako nejlidnatější území Ostravy a tím i jako jedno velké sídliště. Počet jeho obyvatel dosahuje čísla 110 tisíc.

Historie obvodu ale zdaleka nebyla jen panelová a šedivá. Zastupují ji i kulturní památky, mezi které patří kostel Růžencové Panny Marie. V Zábřehu je kostel Navštívení Panny Marie, kterému byl darován gotický zvon z přelomu 13. a 14. století, což je pravděpodobně nejstarší zvon na Moravě. Na podzim roku 2007 byl v téže části obvodu vysvěcen nově postavený kostel Ducha Svatého i s pastoračním centrem. Opomenout nelze památník obětem 2. světové války na vysokých Březích v Zábřehu, pomník anglických letců vedle kostela v Hrabůvce, pamětní desku na Klegově ulici v Hrabůvce či pamětní desku a vilu Dr. Martínka rovněž v Hrabůvce.

Mezi kulturní a chráněné památky patří Jubilejní kolonie, postavená Vítkovickými železárnami podle projektu Jindřicha Freiwalda v letech 1921 - 1932. Jedná se o dělnické byty v Hrabůvce, situované do jednopatrových domů se dvory a vnitřními ulicemi. Dnes po rekonstrukcích domů i přilehlých ploch nabízí tato část nejatraktivnější bydlení v obvodu. Návštěvníky láká také nově zrekonstruovaný hotel Zámek Zábřeh, jehož součástí je také pivovar. Oblíbeným bydlením se staly části Výškovice a Zábřeh úzce sousedící s Bělským lesem, který je jednou z největších zalesněných ploch uprostřed městské zástavby v Evropě. Momentálně se připravuje jeho revitalizace, aby splňoval estetický i rekreační význam.

Jednotlivým tématům z historie městského obvodu i obcí, které se na území obvodu historicky nacházely, se věnuje speciální web nazvaný Ostrava-Jih - Po stopách minulosti, který naleznete na adrese http://historie.ovajih.cz.

Kulturní vyžití pro obvod Ostrava-Jih zajišťují kromě Domu kultury Akord i kulturní středisko K-TRIO, digitalizované a celkově zmodernizované Kino Luna, Komorní klub na Velflíkově ulici v oblasti Jubilejní kolonie a v neposlední řadě ČEZ Aréna v Zábřehu, která je využívána ke sportovním a společenským akcím.

V létě roku 2006 začal veřejnosti sloužit Vodní areál Jih na Svazácké ulici v Zábřehu. Má dva tobogány a čtyři skluzavky, padesátimetrový plavecký bazén, relaxační bazén atypického tvaru a dětský bazén. Návštěvníkům slouží také nová sportoviště. Nabídka služeb celého areálu je postupně rozšiřována a zkvalitňována. Cílem je, aby byl využitelný celoročně, což výhledově znamená postavit krytý bazén.

Kontakt

Kontaktní centrum

844 121 314


Spojovatelka

599 444 444


Úřad městského obvodu Ostrava-Jih
Horní 791/3
700 30 Ostrava-Hrabůvka


Úřední hodiny »