Žáci si vyzkoušeli role zastupitelů

3/12 2021

Zkušenost k nezaplacení. Zkušenost, kterou většina lidí nikdy nezažije. I tak mohou žáci z deseti základních škol v obvodě nahlížet na to, že se zapojili do simulovaného zastupitelstva. To proběhlo 30. listopadu a 1. prosince v sále radnice, kde se konají skutečná jednání zastupitelstva.

Žáci si vyzkoušeli role zastupitelů

Školáci se seznámili se základy fungování státní a zejména komunální politiky, vyzkoušeli si práci ve fiktivních politických stranách a na závěr se vžili do rolí zastupitelů. Reprezentovali své politické strany, za které předkládali návrhy. Následně o nich debatovali a hlasovali o jejich přijetí či zamítnutí.

 „Mám radost, že se žáci zajímají o to, co se kolem nich děje. Řešila se například témata jako bezpečnost nebo příroda. Potěšilo mě, že všechny podněty byly realizovatelné. Přitom šlo o návrhy, kterými se zaobíráme i my dospělí,“ zhodnotila projekt místostarostka Dagmar Hrabovská, jež toto zastupitelstvo vedla. Dále se jednání zúčastnil místostarosta Zdeněk Hűbner.

Dvoudenní program ocenili také zástupci vzdělávacích institucí. „Tento projekt naše žáky velmi oslovil. Troufám si říci, že byli z této akce nadšeni,“ uvedla například Šárka Feketsová ze ZŠ Srbská.