Aktuálně

Aktuality z obvodu
RUKU NA TO!
29 9 2022

RUKU NA TO!

Podáním ruky, tedy bez písemné smlouvy, dnes zástupci politických stran ANO 2011 a SPOLU, Martin Bednář a Radim Ivan, stvrdili dohodu o koaliční spolupráci při vedení městského obvodu Ostrava-Jih do roku 2026.
Tímto symbolickým gestem vyjádřili formu budoucí spolupráce založenou na vzájemné důvěře, férovosti, podpoře a vstřícnosti, a to jak v rámci práce radních, tak směrem k občanům našeho obvodu.
Ustavující zastupitelstvo pro volební období 2022 – 2026, které odhlasuje přidělení jednotlivých resortů, se uskuteční 20. října 2022 od 13 hodin v zastupitelské místnosti radnice Ostravy-Jihu. Všichni zájemci mohou v den konání zastupitelstva sledovat celé jednání online přenosem na internetu, pořízen bude také videozáznam, umístěný na youtube kanálu Městský obvod Ostrava-Jih.
Mezi oceněnými Stavbami Moravskoslezského kraje 2021 byly i Zeleň za Lunou a Rybníky ve Výškovicích
27 9 2022

Mezi oceněnými Stavbami Moravskoslezského kraje 2021 byly i Zeleň za Lunou a Rybníky ve Výškovicích

Prestižní soutěž Stavba Moravskoslezského kraje představuje úspěchy ve stavitelství a upozorňuje na skvělé projekty i výjimečné osobnosti v oblasti stavitelství a architektury. Do letošního 16. ročníku se zapojilo celkem 46 staveb. Slavnostní oceňování se konalo ve čtvrtek 22. 9. pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka a ministra průmyslu a obchodu ČR Jozefa Síkely. Čestné uznání získaly i dvě stavby z našeho Jihu.

Začínají Svatováclavské pivní slavnosti na Zámku Zábřeh
26 9 2022

Začínají Svatováclavské pivní slavnosti na Zámku Zábřeh

Ve dnech 27. - 28. 9. 2022 bude patřit Zámek Zábřeh a jeho okolí oslavám sv. Václava a již tradičně také dobrého piva! Zhruba pětadvacet malých pivovarů se představí v rámci pestré degustační přehlídky a na své si přijdou také milovníci dobrého jídla.
Kromě hudebního zážitku v podání Jaroslava Uhlíře, UDG, Horkýže Slíže, Limetal, Kateřiny Marie Tiché & Bandjeez nebo Slepých Křováků, jsme si pro vás letos připravili i rozmanitý historický program. V zóně pro děti si budou moci nejmenší návštěvníci vyzkoušet třeba lukostřelbu nebo házení podkov, ale také si něco pěkného vyrobit. Vstup na akci je zdarma.
🤗
SENIOŘI SLAVILI SVŮJ DEN
26 9 2022

SENIOŘI SLAVILI SVŮJ DEN

Už minulý týden oslavili senioři svůj svátek, tedy Mezinárodní den seniorů. Ten každoročně připadá na 1. října a už třetím rokem jeho oslavy na Jihu připravuje odbor školství a kultury. V Kulturním domě K-TRIO se setkali zástupci pěti seniorských klubů, které působí v našem městském obvodu. Stovce zúčastněných popřáli mimo jiné členové vedení obvodu a zaměstnanci odboru sociální péče. O kulturní vystoupení se postaral pěvecký soubor Korálky a seniorům k poslechu a tanci zahrálo a zazpívalo Duo Pohoda.
Výsledky voleb do zastupitelstva městského obvodu Ostrava-Jih
24 9 2022

Výsledky voleb do zastupitelstva městského obvodu Ostrava-Jih

Své právo volit využilo ve dnech 23.-24. září 2022 celkem 24 556 občanů Jihu (30,58% z 80 310 oprávněných voličů). Svými hlasy rozhodli o složení pětačtyřicetičlenného zastupitelstva obvodu pro období 2022 - 2026, ve kterém budou zástupci celkem pěti politických stran, které získaly více než 5% hlasů a to: 24 členů - ANO 2011, 7 členů - Svoboda a přímá demokracie (SPD), 6 členů - Koalice SPOLU, 5 členů - Ostravak a 3 členové - Česká pirátská strana.
Další strany, které se v komunálních volbách ucházely o přízeň voličů, získaly méně než 5% hlasů, a v zastupitelstvu proto jejich členové nebudou.
Jmenný přehled nových zastupitelů je k dispozici na https://1url.cz/@volbyjih2022, veškeré informace o volbách jsou k dispozici na Volby.cz - Český statistický úřad | ČSÚ
Začínají volby do zastupitelstev našeho obvodu i města Ostravy
23 9 2022

Začínají volby do zastupitelstev našeho obvodu i města Ostravy

Dnes ve 14 hodin se otevře všech 95 volebních místností na Jihu. Pro voliče budou přístupny dnes do 22:00 hodin a zítra pak od 8:00 do 14:00 hodin.

Pětačtyřicet členů Zastupitelstva městského obvodu Ostrava-Jih budou voliči vybírat z jedenácti zaregistrovaných volebních stran a pětapadesát členů Zastupitelstva města Ostravy pak ze čtrnácti zaregistrovaných volebních stran.
Zveme vás na 5. ročník šachového turnaje O pohár starosty Ostravy-Jihu
22 9 2022

Zveme vás na 5. ročník šachového turnaje O pohár starosty Ostravy-Jihu

Šachový turnaj O pohár starosty Ostravy-Jihu se uskuteční ve středu 19. října v Kulturním domě K-TRIO na ulici Dr. Martínka 4 v Hrabůvce. 

Den otevřených dveří ve Spirále na Dubině
22 9 2022

Den otevřených dveří ve Spirále na Dubině

Nezisková organizace Spirála Ostrava zve ve čtrvtek 22. září 2022 do svých prostor na adrese Jaromíra Matuška 82/26a na Dubině na Den otevřených dveří.
V čase od 14 do 18 hodin bude připraven bohatý program. Ten odstartuje ve 14 hodin slavnostní vernisáží obrazů Hedviky Nádraské a kreseb Dušana Urbaníka. Ředitelka Spirály Ostrava Eva Krestová akci oficiálně zahájí ve 14:30. Součástí programu je dále hudební vystoupení, prezentace všech oddělení organizace a ukázky činností sociálně terapeutických dílen. V prostorách Spirály Ostrava si navíc návštěvníci mohou prohlédnout šicí dílnu i prostory, kde probíhá sociální služba sociální rehabilitace. Občerstvení zajistí catering Nášup si dám, který Spirála také nabízí jako službu veřejnosti a zaměstnává v ní lidi se zdravotním znevýhodněním.
Město se pustilo do ozelenění tramvajové trati na ul. Horní
20 9 2022

Město se pustilo do ozelenění tramvajové trati na ul. Horní

Další tramvajový úsek v obvodu dostane slušivý zelený kabát, tentokrát v unikátním, inovativním balení. V ulici Horní, v úseku mezi zastávkou ÚMOb Jih až po křížení s ulicí Provaznickou, bude tramvajovou trať pokrývat nový vegetační kryt z rozchodníků vsazených do speciálního systému rozebíratelných sadebních buněk.

SOUTĚZ PRO FOTOGRAFY
20 9 2022

SOUTĚZ PRO FOTOGRAFY

Do konce října mohou nadšenci do fotografování posílat své snímky do soutěže Můj domov Evropa. Jejím hlavním tématem je letos Evropská unie a vše, co s ní souvisí. To znamená, že na fotografiích mohou figurovat stavby, které byly postaveny či opraveny z peněz Evropské unie.
Dále mohou být zachyceny kulturní či společenské akce, které Evropská unie spolufinancovala. Respektive fakt, že díky Evropské unii je možné svobodně cestovat, volit, nakupovat nebo podnikat.
Více informací o soutěži, kterou za finanční podpory městského obvodu Ostrava-Jih pořádají Střední průmyslová škola stavební v Ostravě-Zábřehu a Asociace středoškolských klubů České republiky, se zájemci dozvědí na webové stránce: www.stav-ova.cz.
V sobotu 17. 9. bude Jih žít vínem!
15 9 2022

V sobotu 17. 9. bude Jih žít vínem!

Městský obvod Ostrava-Jih zve na 2. ročník vinařského festivalu na Jihu. Návštěvníci si budou moci užít den plný vína, skvělého jídla, hudby a zábavy pro dospělé i děti.

Na náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce na ul. Horní bude již tuto sobotu 17. 9. 2022 od 11 do 20:30 hodin připraveno:

- 14 vinařských stánků s víny z Moravy, Rakouska, Španělska i jižní Ameriky
- stánky s občerstvením
- koncert kapely Nebe a muzikanta Reného Matláška
- Folklórní soubor Ševčík, Cimbálová muzika Úsměv, moderátoři z Hitrádia Orion
- fotokoutek, dětský koutek, soutěž o vinařské ceny

 Vstup na akci je zdarma, k degustaci je nutno si zakoupit originál skleničku za 50 Kč.

Rekonstrukce tramvajové trati na ul. Horní si vyžádá výluku tramvajových linek
12 9 2022

Rekonstrukce tramvajové trati na ul. Horní si vyžádá výluku tramvajových linek

Od soboty 17. září 2022 (00:00 h) do soboty 10. prosince 2022 (24:00 h) dojde z důvodu rekonstrukce tramvajové trati na ul. Horní ke změně organizace dopravy tramvajových linek č. 1, 10, 12, 15, 17, 18 a 19. Ty budou ve směru na Dubinu ukončeny na zastávce Hrabůvka, Poliklinika. V úseku bude po dobu prací úplná výluka tramvají a provoz MHD bude zajištěn náhradní autobusovou dopravou. Pro silniční dopravu budou uzavřeny oba tzv. rychlé pruhy ul. Horní od kruhového objezdu po ul. Jiřikovského.

Soutěž o nejkrásnější předzahrádku na Jihu jde do finále
9 9 2022

Soutěž o nejkrásnější předzahrádku na Jihu jde do finále

Už jen týden, do 15. září, lze posílat své tipy do soutěže o nejkrásnější předzahrádku na Jihu.
Jejich počet k radosti kolemjdoucích v našem obvodě každoročně roste. Radnice tyto aktivity již několik let podporuje finančním darem, letos ve výši 1 200 korun na zkrášlení těchto prostor. Vloni o příspěvek požádalo 52 občanů. Na fotografie předzahrádek včetně uvedení, kde přesně se nacházejí a kontaktní osoby, se těšíme na e-mailové adrese: predzahradky@ovajih.cz.
Vyšly zářijové Jižní listy
7 9 2022

Vyšly zářijové Jižní listy

Tradičně nabízí přehled toho, co se v našem obvodu událo i co se v nejbližších dnech a týdnech chystá.

Startuje ROAD CIRCUS na Jihu!
2 9 2022

Startuje ROAD CIRCUS na Jihu!

Již pátý ročník jedinečné motoristické show se uskuteční v sobotu 3. září 2022 na ulici Horní mezi Dubinou a Bělským Lesem v Ostravě-Jihu. Připraveno nejen několik kategorií závodu motocyklů ale nově i kategorii automobilů.

Podchod Horymírova zdobí symbolická výmalba
1 9 2022

Podchod Horymírova zdobí symbolická výmalba

Příběh Pískových dolů v obrázcích si nově můžete číst při průchodu podchodem pod ulicí Horymírova. Dokončen bude do poloviny září. Jeho tvůrce Marek Brinzík nejen že v této lokalitě našeho obvodu bydlí, ale jeho výmalby již zdobí opěrné zdi u pískovišť i sportoviště také na dalších místech na Jihu.

Pozvánka na 18. zasedání zastupitelstva městského obvodu
31 8 2022

Pozvánka na 18. zasedání zastupitelstva městského obvodu

Zveme občany na zasedání zastupitelstva, které  se koná 8. 9. 2022 od 13 hodin ve 4. patře budovy A Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih.

Pozor! Probíhá phishingová kampaň s nabídkou příspěvku na bydlení od Ministerstva práce a sociálních věcí
31 8 2022

Pozor! Probíhá phishingová kampaň s nabídkou příspěvku na bydlení od Ministerstva práce a sociálních věcí

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost upozorňuje na phishingovou kampaň s cílem zneužít bankovní identitu  na probíhající phishingovou kampaň s motivem nabídky příspěvku na bydlení od Ministerstva práce a sociálních věcí (dále jen MPSV). Podvodné zprávy se šíří e-mailem nebo SMS zprávami s textem: „Je vám poskytnut příspěvek na bydlení po dobu 3 měsíců od Mpsv“ nebo „MPSV informuje v rámci programu bydlení máte k dispozici příspěvek“, spolu s odkazem na stránky věrně napodobující web MPSV. Jazyková kvalita textu zpráv se v různých verzích liší, obecně jde ale o strojový překlad, který lze pozorným čtením odhalit.

Hlasujte v soutěží Stavba Moravskoslezského kraje
30 8 2022

Hlasujte v soutěží Stavba Moravskoslezského kraje

Hned tři stavby z Jihu se uchází o ocenění v aktuálním 16. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje. Do 15. 9. 2022 můžete rozhodnout i vy! Hlasování veřejnosti je spuštěno na webu https://stavbamsk.cz/prehled-staveb-16-rocniku-souteze/, pro hlasování je nutno sjet až dolů na stránku a vyplnit jméno a emailovou adresu.
Naši „Zeleň za Lunou“ najdete v I. Kategorii – stavby občanské vybavenosti veřejná prostranství. „Revitalizaci rybníků ve Výškovicích“ a „Rekonstrukci podchodu pod ul. Horní“ pak v V. kategorii – dopravní, inženýrské a vodohospodářské stavby.

Prázdniny na Jihu napsaly letos poslední kapitolu
30 8 2022

Prázdniny na Jihu napsaly letos poslední kapitolu

Od 11. července do 29. srpna probíhal projekt Prázdniny na Jihu. Takřka dvouměsíčního programu se zúčastnilo více než 200 dětí od 6 do 14 let.