Aktualizace a doplnění doporučení k preventivním opatřením proti povodni

13/9 2024

V souvislosti s aktuálními informacemi týkajících se povodňových rizik a nebezpečím spojeným s extrémními srážkami přinášíme další doporučení.

Aktualizace a doplnění doporučení k preventivním opatřením proti povodni

Ústřední povodňová komise doporučuje všem občanům, aby od pátečních 18 hodin kvůli extrémnímu počasí nevcházeli do parků a lesů, kde hrozí pády stromů. Také upozorňuje majitele drobných vodních děl na nutnost věnovat jim zvýšenou pozornost.

Hydrologové z Povodí Odry v návaznosti na prognózy meteorologů očekávají povodňové průtoky s kulminací v dílčím povodí Odry od soboty 14. do neděle 15. září s možným dostoupením/překročením 3. SPA na vlastním  toku Odry a na jejich pravostranných přítocích z oblasti Beskyd.

V rámci obvodu Ostrava-Jih by povodňový průtok mohl dostoupit až k hranici přímého ohrožení zástavby v oblasti Výškovic a v sousedním obvodu Proskovice – podrobná zpráva zde.

Informace k pytlům s pískem

Úřad městského obvodu Ostrava-Jih sleduje ve spolupráci s povodňovou komisí, složkami IZS, Sborem dobrovolných hasičů Ostrava-Zábřeh a Technickými službami Ostrava-Jih situaci na území obvodu, zejména v rizikových lokalitách řek Odry a Ostravice.

Zároveň doporučujeme - zejména obyvatelům rodinných domů, kteří již mají zkušenosti se záplavovými dešti (nedostatečný odtok kanálů, silný přítok z polí a volných ploch, vytváření lagun) a kde v minulosti již došlo k zaplavení garáží, suterénu a nízko položených prostor - umístit před a do prostoru, který může být zaplaven, pytle s pískem (zakoupit je lze v běžných hobby marketech). Pytle s pískem neposkytují HZS, JSDH a obce. Pytle s pískem těchto organizací jsou připraveny k akutním zásahům. Prevenci zaplavení prostor si zajištují občané sami.

Foto: SDH Ostrava-Zábřeh

V případě dotazů můžete volat linku Sboru dobrovolných hasičů Ostrava-Zábřeh 733 252 825 – tísňovou linku 150 a 112 volejte pouze v akutních případech.

 

Kde dále sledovat aktuální informace:

Pro aktuální předpověď počasí, radarové snímky a varování před povodněmi slouží web a stránky na sociálních sítích Českého hydrometeorologického ústavu -
https://www.facebook.com/chmi.cz a https://www.chmi.cz/.

Aktuální monitoring povodní – hlásná a předpovědní povodňová služba (HPPS) informuje o měření a předpovědi průtoků, srážek a hydrologických stavů https://hydro.chmi.cz/hpps.

Aktuální informace o zásazích hasičů, doporučení pro bezpečnost a krizové situace. Můžete zde také sledovat varování a doporučení pro obyvatele v případě povodní  - web a stránky na sociálních sítích HZS Moravskoslezského kraje  - https://www.hzscr.cz/hzs-moravskoslezskeho-kraje a https://www.facebook.com/hzsmsk.

Přehledný Manuál pro povodně: Jak se připravit, co dělat, kam se obrátit – připravila také redakce České televize - https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/manual-pro-povodne-jak-se-pripravit-co-delat-kam-se-obratit-352966.

Hydrologická situace ČHMÚ: Podrobné informace o aktuální hydrologické situaci, včetně měření průtoků, hladin řek a výstrah před povodněmi - https://www.chmi.cz/aktualni-situace/hydrologicka-situace/hydrologicka-situace.

Informace o stavu a předpovědi průtoků v povodí řeky Odry - https://www.pod.cz/.

Další doporučení:

  • Sledujte seriózní zpravodajství a dbejte rad integrovaného záchranného systému (IZS).
  • Buďte připraveni na výpadky elektřiny a mějte vždy plně nabitý telefon.
  • Připravte si evakuační zavazadlo s nutnými věcmi (potraviny, léky, doklady).

Pamatujte, že panika není na místě, ale správná příprava může pomoci snížit rizika spojená s povodněmi a extrémním počasím.


Související článek: Doporučení v souvislosti s výstrahou meteorologů před extrémními srážkami, která platí do neděle.