10. října proběhne v Avion Shopping parku REVMADENT

9/10 2015

Bolí vás záda a ještě vám nebylo 40 let? Ustupuje bolest v průběhu dne? Pokud ano, můžete trpět Bechtěrevovou chorobou. Mnoho lidí však tuto chorobu stále nezná. Pro lepší informovanost o tomto onemocnění proběhne v sobotu 10. října REVMADEN v Avion Shopping parku.

Přijďte si zdarma otestovat svůj zdravotní stav s přítomnými revmatology. Akce se koná u příležitosti Světového dne artritidy.

Pokud půjdete v sobotu nakupovat do Avion Shopping Parku a osloví vás neznámý člověk s tím, jestli nevíte, kde přesně mu tady poradí, co si má počít s bolavými zády, nelekejte se. Bude to jeden ze zbloudilých návštěvníků akce REVMADEN®.

Jestliže máte v rodině muže mezi 30. a 50. rokem, kterého trápí ranní ztuhlost zad, zbystřete pozornost. Téma se může týkat právě jeho! Není nic jednoduššího, než se nechat zdarma vyšetřit přímo v nákupním centru ve stánku označeném názvem akce – REVMADEN®. Revmatolog návštěvníky v případě nutnosti doporučí k dalšímu vyšetření na odborném pracovišti.

Podpořte svými kroky Revma Ligu v ČR

Akce však bude mít i sportovně fundraisingový rozměr. Při léčbě Bechtěrevovy choroby je nutností pravidelný pohyb, proto bude její součástí i „Souboj o kroky“. Na běžícím páse bude přes telemost soutěžit Praha s Ostravou o co nejvíce ušlých či uběhnutých metrů. Zapojit se může každý podle svých možností, takže se nebojte, nikdo neočekává, že podáte výkon hodný maratonce. Vítězné město získá odměnu ve výši 10 tisíc Kč, které poputují místní pobočce pacientské organizace Revma Liga v ČR. Chůzí či během tak pomůžete lidem s revmatickým onemocněním ve svém městě.

Bechtěrev není nemoc starých

Ankylozující spondilitida, nazývaná také Bechtěrevova choroba, trápila i spisovatele Karla Čapka nebo papeže Jana Pavla II. Projevuje se zánětem v oblasti meziobratlových kloubů páteře, který vede ke kostnatění vazů a srůstům mezi jednotlivými obratli. Postihnout může i velké periferní klouby či úpony šlach. Protože se jedná o systémové onemocnění, může se zánět rozvinout i mimokloubně – nejčastěji v očích, na kůži či ve střevech.

Nemoc je často mylně spojována s vyšším věkem, opak je ale pravdou. Bechtěrevova choroba totiž postihuje zejména mladé muže mezi 30. až 40. rokem.

Jak nemoc rozpoznat

 „Dolní část páteře postupně stále více tuhne a stává se nehybnou, zejména v klidových obdobích. Typicky se stavy bolesti zhoršují ve 2. fázi noci – tedy nad ránem – či v situacích přes den, kdy člověk nemá moc pohybu, například při řízení auta,“ vysvětluje prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc., z Revmatologického ústavu v Praze. „Nemoc má plíživý začátek. Přes den se zlepšuje fyzickou aktivitou, a právě proto ji hodně mladých mužů podceňuje. Bolest zad i hrudníku přisuzují ve svém věku spíše mechanické příčině a chronickou únavu dávají na vrub vysokému pracovnímu tempu,“ dodává prof. Pavelka.

Včasná diagnóza je klíčová, příčina bohužel neznámá

Současná diagnostika umožňuje včasné odhalení choroby, které v minulosti mohlo trvat až 10 let. „Pokud se diagnóza protahuje a zánět se v těle neléčí, může dojít k nevratným poškozením páteře a až u poloviny pacientů k invalidizaci,“ upozorňuje prof. Pavelka.

„Mechanismus vzniku autoimunitních onemocnění, mezi která patří i ankylozující spondilitida, však přesně neznáme. Víme, že je nemoc podmíněna geneticky, ale dědíme k ní pouze sklon. Ve finále záleží na vnějších faktorech, které nemoc u někoho nastartují a u jiného ne,“ uzavírá Pavelka.

Léčba krok za krokem

Léčba Bechtěrevovy choroby je komplexní. Lékem první volby jsou nesteroidní antirevmatika, která především zmírňují bolest a ztuhlost a mají mírný protizánětlivý vliv. Glukokortikoidy a chorobu modifikující léky jsou účinné pouze v rámci ovlivnění periferních projevů nemoci. Pacientům s vysokou aktivitou onemocnění, u kterých dosavadní terapie selhala, je určená biologická léčba, která je dnes poskytována ve 29 centrech biologické léčby po celé republice. Nedílnou součástí léčby jsou ale i nefarmakologické přístupy v podobě pravidelného cvičení, rehabilitace či psychoterapie.