Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Celkem 37 návrhů participativního rozpočtu v Ostravě-Jihu se blíží do veřejného hlasování

Poslední změna: Čtvrtek 05.10.2017 14:17

V městském obvodu Ostrava-Jih probíhá v letošním roce již druhý ročník participativního rozpočtu, aneb Společně tvoříme JIH!!!. V něm mají občané možnost aktivně se zapojit do rozhodování o části finančních prostředků z rozpočtu obvodu.

Svými hlasy zvolí, které z 37 letošních návrhů radnice zrealizuje. Společně tak rozdělíme 7 miliónů korun.  Pro účely participativního rozpočtu byl obvod rozdělen do čtyř částí.

  • Zábřeh 1 860 000 Kč
  • Hrabůvka 1 800 000 Kč
  • Dubina a Bělský les 1 710 000 Kč
  • Výškovice 1 630 000 Kč

Vyplněných formulářů s návrhy přišlo celkem 53, následně prošly formální a technickou analýzou.

Z návrhů vyplývá, že občané si všímají veřejného prostoru, mají k němu vztah a chtějí ho aktivně využívat. Obzvlášť rodiče malých dětí by rádi se svými dětmi byli venku a měli pro ně nějakou bezpečnou hrací zónu v místě, kde bydlí. Obvod toho za poslední roky v této oblasti udělal hodně, ale vypadá to, že poptávka po místech, kde by si děti mohly hrát a která splňují moderní parametry a požadavky na bezpečnost ještě není zcela uspokojena. 

„Potěšující je, že se množí návrhy, které vidí prostor u domů jako místo setkávání různých generací. Vedle atrakcí pro děti, tak pamatují i na cvičební prvky pro mládež, lavičky se stoly pro seniory, nebo příjemná estetická zákoutí k odpočinku,“ vysvětluje Hana Tichánková, místostarostka městského obvodu Ostrava-Jih, která projekt zaštiťuje.

Obyvatelé Jihu navrhli také využití dalších ploch pro sport, někde oživení starých hřišť, jinde zcela nová sportoviště od workoutů až po hřiště na míčové hry. Objevily se i návrhy, které chtějí připomenout historii, ať už místní nebo národní.  Tématem zůstaly i letos chodníky jejich opravy, přeměny vyšlapaných stezek.

Pokračuje trend otevírání se pozemků ve školských zařízeních v odpoledních hodinách k využití široké veřejnosti.

Participativní rozpočet je užitečnou inspirací jak pro občany navzájem, tak i pro Úřad městského obvodu Ostrava Jih.

„Všechny obyvatele, které zajímá, o jakých návrzích mohou na konci října hlasovat, chtějí se zeptat autorů na detaily či mají otázky k organizaci druhého ročníku participativního rozpočtu, zveme na dvě veřejná setkání, která proběhnou 10. října v 17:00 hodin v kostele sv. Ducha v Zábřehu a 12. října v 17:00 hodin, v zastupitelské místnosti na radnici městského obvodu Ostrava-Jih,“ dodává Hana Tichánková.

Hlasování o návrzích bude probíhat od  23. října a potrvá do půlnoci 29. října. Všichni hlasující budou mít k dispozici 4 pozitivní a 2 záporné hlasy napříč všemi návrhy ve 4 částech - Dubina a Bělský les, Hrabůvka, Výškovice a Zábřeh.

Hlasování bude probíhat pouze elektronickou formou či osobně na Informacích radnice Ostravy-Jihu.

Kontakt

Kontaktní centrum

844 121 314


Spojovatelka

599 444 444


Úřad městského obvodu Ostrava-Jih
Horní 791/3
700 30 Ostrava-Hrabůvka


Úřední hodiny »