Co nového vznikne na Jihu, je opět na vás

3/5 2023

Podělte se s ostatními o svůj nápad, jak zpříjemnit život v našem obvodu a změňte místo, kde žijete! Příjem návrhů do participativního rozpočtu začal a potrvá až do 30. června. V letošním roce obyvatelé Jihu rozdělí mezi nápady sousedů celkem 13 000 000 korun.

Co nového vznikne na Jihu, je opět na vás

Podání návrhu je jednoduché, stačí vyplnit a odeslat online přihlášku dostupnou na webových stránkách nasjih.cz. Každý nápad by měl mít zajímavý název a stručný a výstižný popisek. Při popisování je nutné myslet na to, že veškeré údaje by měly být jasné a srozumitelné. Budeme jej totiž prostřednictvím informací, které uvedete, prezentovat ostatním. Měli by tedy snadno pochopit, co chcete změnit.

Návrh by měl obsahovat i vhodné obrázky, mapu, fotografie místa či vizualizace. Nemusí se ale jednat o profesionální zpracování projektu. Stačí i srozumitelný nákres. Každý nápad musí být umístěn na pozemku ve správě městského obvodu Ostrava-Jih, proto je i pro ověření potřeba specifikovat místo co nejpřesněji, aby se dobře hledalo v mapě. Povinnou přílohou je pak podpisový arch, na kterém 15 spoluobčanů vyjádří předkládanému nápadu podporu. Oříškem pro autory může být odhad předpokládaných nákladů nápadu. Pomoci může připravený orientační přehled cen nejčastěji se objevujících položek. Přehled je orientační a obsahuje například jen cenu konkrétního kusu mobiliáře či vybavení dětského hřiště. V částce nejsou započítány související práce, proto je vždy nutné počítat s nějakou sumou navíc, aby byla pokryta například montáž prvků, zarovnání, příprava terénu a podobně. Nově je také potřeba k investičnímu návrhu připočítat 5 % z celkových nákladů na jeho další udržitelnost.

Navrhnout je možné prakticky cokoliv, co podle vás na Jihu schází, abyste se tady cítili ještě více jako doma. Maximální hodnota jednoho přihlášeného nápadu je 3 000 000 korun. Inspirovat pro svůj návrh se můžete u už realizovaných projektů. Za osm let existence participativního rozpočtu se jich v obvodu objevilo více než 70, všechny je najdete na webových stránkách. Rozhlédnout se ale také můžete po celé ČR, nebo i za hranicemi. V Chomutově například realizovali zázemí pro hvězdáře, ve Zruči nad Sázavou mají kuličkodráhu, v amerických parcích se objevují místa pro venkovní šachy, v ulicích Paříže zase narazíte na veřejné kompostéry.

V případě, že budete mít k participativnímu rozpočtu Náš Jih jakékoli dotazy, můžete se obrátit na jeho koordinátorku Terezu Kašingovou. A to buď prostřednictvím e-mailové adresy tereza.kasingova@ovajih.cz či telefonního čísla 720 952 981. Je také možné si domluvit online schůzku nebo se po předchozí domluvě zastavit přímo na radnici.