Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

"Dávej Bacha" aneb jezděte na sdílených kolech bezpečně

Poslední změna: Úterý 02.07.2019 08:08

Sdílená kola mají zejména mezi Ostravany mimořádný úspěch. Provozovatelé služby registrují přes 21,5 tisíce uživatelů. Vysoký počet cyklistů s sebou nese i rostoucí počet stížností občanů na nedodržování pravidel silničního provozu, hlavně na jízdu po chodnících a po přechodech.

Město Ostrava proto spustilo informační kampaň, zaměřenou zejména na mladší generaci uživatelů bikesharingu, která apeluje na dodržování základních pravidel.

Kampaň „Dávej Bacha“, na které spolupracuje město Ostrava a společnost Nextbike, se opírá o „desatero“ jízdy na sdíleném kole. To bude viditelně umístěno jak v aplikaci, potřebné k zapůjčení kola, tak bude v podobě nálepky na stojanech i přímo na kolech. K dispozici budou také letáky a v červenci přibydou na některých stojanech plakáty s desaterem, jak se chovat na kolech na desítce nejexponovanějších míst v centru Ostravy a v Porubě.

Součástí kampaně je vtipné edukativní video s postavami uhlazeného pána v paruce, jakožto postavou pozitivní, dodržující všechna pravidla provozu na pozemních komunikacích a pak také opičáka – zloducha, který naopak porušuje vše, co porušit lze, za což se mu dostane odpovídající „odměny“. Video je umístěno na sociálních sítích města, YouTube kanálu a webových stránkách zdravaova.cz, kde je přehledný článek včetně zmíněného desatera. Link: http://zdravaova.cz/davej-bacha-desatero-spravneho-chovani-na-sdilenem-kole-2/

Bikesharing, neboli sdílení kol, skvěle doplňuje systém hromadné dopravy a zrychluje pohyb městem s čistou ekologickou stopou. Využívají ho jak místní obyvatelé, tak studenti, kterým kolo zkrátí trasu na určitém úseku cesty do práce či do školy, a také turisté, navštěvující pamětihodnosti a využívající kola delší dobu. Všichni k cestování potřebují jen mobil a vlastní nohy jako pohon.

Zájem o bikesharing je v Ostravě mimořádný, je tu 21 520 registrovaných uživatelů, počet denně vypůjčených kol je oproti loňsku dvojnásobný (více než 1560 denně, za dva měsíce provozu 93,5 tisíce výpůjček). Veřejnou zakázku na bikesharing letos vyhrála se svými modrými koly firma Nextbike, v současné době v Ostravě nabízí 600 kol ve 212 stojanech. Bikesharing je jedním z projektů strategického plánu fajnOVA. Cyklisté si kola nejčastěji půjčují u Fóra Nová Karolina, v Komenského sadech nebo na Masarykově náměstí.

 

Akce dokumentů

Kontakt

Kontaktní centrum

844 121 314


Spojovatelka

599 444 444


Úřad městského obvodu Ostrava-Jih
Horní 791/3
700 30 Ostrava-Hrabůvka


Úřední hodiny »