Defibrilátor k záchraně života najdou lidé na radnici i v infocentru

25/11 2022

Přínosná a po všech stránkách obohacující prezentace se 16. listopadu konala v infocentru na Náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce. Zdravotníci Českého červeného kříže Ostrava předvedli, jak správně používat defibrilátor. Zároveň zájemcům vysvětlili, jak postupovat v případě, že je nutná resuscitace člověka. Defibrilátor se v našem městském obvodě nachází už od roku 2018 mimo jiné na radnici na ulici Horní v Hrabůvce. Od loňského roku je tento přístroj, který může výrazně pomoci při záchraně života, umístěn také v budově infocentra na Náměstí Ostrava-Jih.

Defibrilátor k záchraně života najdou lidé na radnici i v infocentru

Radnice se proto domluvila se zástupci Červeného kříže, kteří názorně předvedli, jak s tímto přístrojem zacházet.

Při otevření automatického externího defibrilátoru se ihned spustí hlasová nápověda. Ta nám říká přesně co máme dělat. Funkce je tedy jednoduchá a hlavně bezpečná. Jako první se spustí hláška, abychom vytáhli elektrody, otevřeli z obalu a přilepili na odhalený hrudník pacienta. Elektrody na odhalený hrudník nalepíme přesně podle obrázku na nich a dále posloucháme nápovědu. Zatímco pokračujeme v resuscitaci, externí defibrilátor analyzuje srdeční rytmus. Výboj nám povolí jen v případě, že došlo k fibrilaci komor. To je to, že se nějakým způsobem naruší ten srdeční rytmus. Srdce sice kmitá, ale nepumpuje krev a je třeba, aby dostalo výboj a mohlo dále rozesílat krev do těla. Další hláškou po analyzování srdečního rytmu je buď rozhodnutí o podání nebo nepodání výboje. Pokud se AED rozhodne výboj podat, nařídí nám, abychom odstoupili od pacienta. My tedy přerušíme resuscitaci a počkáme než výboj podá. Výboj se podává stisknutím tlačítka. Je to největší červené tlačítko na přístroji,” uvedla při ukázce Johana Habiballa, zdravotník, ČČK.

Po podání výboje je třeba pokračovat s resuscitací až do příjezdu záchranky. To činíme i v případě, že se AED rozhodne výboj nepodat. První pomoc s externím defibrilátorem je tedy velmi jednoduchá. Pokud byste chtěli pomáhat více, Český červený kříž to uvítá, jak apeloval zdravotník ČČK Petr Zábojník: “Je nás málo hlavně hlavně vzhledem k situacím, které se objevily během posledních let - Určitě bychom rádi pozvali všechny, kteří mají zájem se nějakým způsobem angažovat nebo případně alespoň se zúčastnit našich kurzů 1. pomoci a naučit se něco víc, případně se osobně zapojit do činnosti ČČK v Ostravě. Co všechno k tomu člověk potřebuje? Chuť do práce hlavně."

Podrobnosti najdete na stránkách Českého červeného kříže.