Do základních škol na Jihu nastoupilo bezmála tisíc prvňáčků

4/9 2012

Bezmála tisícovka prvňáčků nastoupila v pondělí 3. září do základních škol v městském obvodu Ostrava-Jih. Devatenáct škol v nejlidnatějším ostravském obvodu otevřelo dohromady třiačtyřicet prvních tříd.

Do základních škol na Jihu nastoupilo bezmála tisíc prvňáčků

Do několika škol hned první den zavítali starosta a místostarostové obvodu, kteří prvňáčkům předali dárky. Starosta Karel Sibinský si nenechal ujít zahájení školního roku na ZŠ Provaznická v Hrabůvce. Společně s ředitelkou školy Libuší Přikrylovou navštívil první třídy a novým žákům předal malý dárek. Jeho další návštěva směřovala na zábřežskou ZŠ Kosmonautů 15, kde se od 9 hodin v doprovodu ředitele Marka Pabjana zúčastnil hromadného slavnostního vítání prvňáčků. Každý z nich dostal šerpu, pamětní list a od starosty plyšovou hračku. Vedoucí oddělení školství a kultury ÚMOb Ostrava-Jih Sylva Sládečková se poté setkala s pedagogy školy a odpovídala na jejich dotazy.

Netradiční společné zahájení školního roku si na 10 hodin připravila ZŠ F. Formana na Dubině a česko-anglická ZŠ a MŠ Hello, které sídli v jednom objektu. První školní den zpestřilo vystoupení populární třinecké kapely Charlie Straight. „Je dobře, že státní a soukromá škola mohou vedle sebe nejen působit, ale dokáží připravit i perfektní společný program,“ uvedla Ivona Klímová, ředitelka ZŠ F. Formana. Také zde žáky pozdravil starosta Karel Sibinský společně s náměstkem ostravského primátora Martinem Štěpánkem.

Zajímavé zahájení proběhlo také na ZŠ Chrjukinova v Zábřehu, kde studentky Ostravské univerzity předváděly dětem chemickou show. Jednalo se o jednoduché, bezpečné, ale přesto velmi atraktivní pokusy z dostupných surovin. Studentky vykouzlily z popela a cukru rostoucí hmotu, předvedly tančící rozinky, bezbarvou vodu proměňovaly v barevnou a opět bezbarvou, ze dvou tekutin vyrobily tuhou svíčku, která hořela. Nejvíce se dětem líbilo barvení hořícího plamene na závěr celé show. „Bylo to zcela netradiční zahájení školního roku, které děti motivuje ke studiu přírodovědných předmětů,“ pochvalovala si ředitelka školy Jana Mikošková.

Místostarosta Radim Miklas první školní den navštívil ZŠ Klegova, ale zejména se zajímal o situaci na ZŠ Horymírova, kam přišla řada nových žáků a nejen prvňáků. Letos na podzim se totiž poprvé neotevřely brány ZŠ V Zálomu, která byla k 31. červenci 2012 zrušena. Její žáci v drtivé většině přestoupili právě na ZŠ Horymírova, dále na základní školy Jugoslávská, Kosmonautů 15, Mitušova 16 a Klegova, v několika případech se podařilo přesunout i kompletní třídy. Ředitelka ZŠ Horymírova Marie Lukovská uvedla, že i když mají více žáků, organizaci zvládají bez potíží. Pro větší bezpečnost dětí mířících do ZŠ Horymírova je od začátku tohoto týdne spuštěn provoz nové světelné signalizace na přechodu pro chodce v ulici U Hrůbků.

Místostarosta Pavel Planka navštívil ZŠ A. Kučery v Hrabůvce, místostarosta Radim Lauko pak výškovickou ZŠ Srbská a také ZŠ MUDr. Lukášové.

Během prázdninových měsíců se v budovách škol usilovně pracovalo, největší investice proběhly v základních školách Krestova, Mitušova 16, Klegova a MUDr. Lukášové, všechny čtyři školy procházejí celkovou revitalizací zahrnující zejména výměnu oken a zateplení objektů.