Jak zvládnout Vánoce a nepřijít o pohodu – rady od Spirály
Já se z toho snad zblázním – Věta, kterou si mnozí během adventu řeknou nejen v duchu, ale i nahlas. Sice víme, že je čas zpomalit a rozjímat, ale povinnosti nám to nedovolí, a proto přinášíme pár rad a zkušeností, jak zvládnout Vánoce a nepřijít o pohodu.
Na tři otázky odpověděli zaměstnanci Spirály Ostrava, jež sídlí na ulici Čujkovova a která pomáhá lidem, kteří žijí s duševním onemocněním.
1. Jak si pomoci, když cítím, že mě stres dohání?
2. Jaký je váš nejosvědčenější trik na Vánoce bez stresu?
3. A co poradit Ježíškovi, aby vše zvládl?
Martin Kroček, Peer pracovník
1. Zhluboka dýchat. Na chvíli se zastavit a možná i trochu meditovat.
2. Užívat si setkání v rodinném kruhu a nemyslet na starosti.
3. Vánoce jsou radostná zvěst. Narození Krista není o dárcích a shonu. Je to o tom se zastavit a rozjímat.
Helena Křemenová, vedoucí sociálně terapeutických dílen
1. Pustit si nějakou příjemnou hudbu, nalít si deci vaječňáku, koukat z okna, jít se projít a vnímat křupání sněhu, setkat se s přáteli,
2. Vzít to na pohodu, cukroví péct pro radost, úklid příliš nepřehánět a o svátcích se nechat pozvat na oběd k rodině. (smích)
3. Zeptat se obdarovávaných, co si opravdu přejí a nešílet z toho, že musím vymyslet něco originálního.
Markéta Pichlerová, pracovní asistentka
1. Procházkou zasněženou přírodou nebo vánočně osvětleným městem
2. Nenechávat vše na poslední chvíli.
3. Ať si uvědomí, že Vánoce nejsou svátky dokonalosti, ale klidu a času stráveného s blízkými.
Ivana Staňková, vedoucí sociální rehabilitace
1. Připomínám si, co je opravdu důležité a zeptám se sama sebe, jestli náhodou neřeším blbiny.
2. Soustředit se na to, co je opravdu důležité. Pohoda, blízkost lidí, které máme rádi, provoněný byt cukrovím pečeným s láskou společně s nějakým fajn parťákem, což může být klidně i sklenka vína, skvělá hudba. I když okolí možná spěchá a tlačí nám pocity, že „bychom něco měli“, o to víc zpomalit a dovolit si dělat méně a pomaleji.
3. Pevně věřím a doufám, že Ježíšek pod tlakem není. Má svou vizi a celý rok na to vše naplánovat. Ten se podle mě jen směje, jak zbytečně pod tlakem jsou někteří z nás. (smích)
Radka Lamková, sociální pracovnice
1. Koupím si dobré víno a hodím nohy na stůl.
2. Spravedlivě rozdělit úkoly mezi všechny členy domácnosti.
3. Shánět dárečky přes rok, ne na poslední chvíli v prosinci. Nebláznit z předvánočního úklidu, uklízí se průběžně. Vycíděný, sterilní byt je přežitkem. Napeču jen to, co sním. Zároveň si pečení nastavím jako krásnou chvilku, při které se setkám s babičkou, dědou a dcerou, povídáme, zpíváme a je nám hezky.
Darja Koťátková, HR koordinátorka a zástupkyně ředitelky
1. Být chvíli sama se sebou, zastavit se, chviličku se politovat, stěžovat si sama sobě a pak si říct, tak jo, jdu na to, skoro všechno má přece řešení, pokud ho opravdu chci najít. Protože já jsem ta, kdo s tím může něco udělat… Krásné a opravdu klidné Vánoce všem.
2. Sama hledám, co pomůže. Skoro každý den. Přejeme všem „poklidný advent“, ale právě prosinec bývá pomalu nejdivočejší měsíc. A tak předávám, co dnes pomohlo po klasickém ranním domácím shonu mně. Z důvodu potíží na tramvajové zastávce jsem zůstala nějakou dobu viset v tramvaji mezi zastávkami, přestože jsem spěchala do práce. Je přirozené být z toho nervózní, ale dnes jsem to přijala jako chvilku pro sebe, kdy se můžu zastavit. A bylo to moc fajn. Tak si z toho odnáším, že každá mince má dvě strany. (smích)
3. Vlastní zkušenost – nehledat dokonalost, ta se většinou zvrtne ve stres a neúspěch. Zastavit se a uvědomit si, co je opravdu důležité. A pro mě je to být v klidu a radosti se svou rodinou. Vystresovaná matka ničemu nepomůže. (smích) A to samé v práci.