Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Jubilejní kolonie soutěží o titul nejzdařilejší proměny!

Poslední změna: Středa 09.08.2017 13:47

Do devátého ročníku putovní výstavy ,,Má vlast cestami proměn“ se zapojil i městský obvod Ostrava-Jih. O nejlepší proměnu se bude v letošním ročníku soutěže ucházet Jubilejní kolonie z Ostravy- Hrabůvky. Posláním výstavy je přinášet svědectví o zvelebování opomíjených míst a objektů v sídlech a krajině. Součástí projektu je i veřejné hlasování. O tento titul letos soutěží 97 míst.

Ostravu v tomto ročníku reprezentuje pouze tato jediná památka a Městský obvod Ostrava-Jih chce takto upozornit na její zdařilou rekonstrukci. Celorepublikové zahájení výstavy proběhlo 20. května v Praze na Vyšehradě. Výstava je rozdělena do několika kolekcí. Na území našeho kraje bude na různých místech vystavena kolekce č. 2, jež zahrnuje proměny právě z Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

Obytný soubor Jubilejní kolonie vystavěly Vítkovické železárny v letech 1921-1950. Dnes je meziválečná architektonicky i urbanisticky ceněná zástavba zařazena do ochranného památkového pásma, přičemž 23 domů kolonie bylo roku 2002 prohlášeno za kulturní památku. Již v roce 2001 započala na Letecké ulici generální rekonstrukce zchátralých domů. V současnosti je téměř u svého konce. Kolonie nezískala jen původní a jednotný vzhled, ale z velké části byly opravy i veřejné plochy. Snaha přinesla kýžené výsledky - část městského obvodu se stala jednou z nejoblíbenějších lokalit Ostravy.

„Nastal čas pochlubit se obrovskou finanční, časovou náročností a pracovním nasazením, které jsme společně se všemi kolegy investovali do dlouhodobé snahy o proměnu Jubilejní kolonie. Neváhejte proto a podpořte ji svým hlasem na stránkách http://cestamipromen.cz/hlasovani-o-promenu-roku v sekci hlasování pod hlasovacím číslem 80. Můžete tak učinit až do 30. dubna 2018,“ říká Martin Bednář, starosta městského obvodu Ostrava-Jih.

Proměny jsou znázorněny na fotografiích, které dokumentují stav před rekonstrukcí a po ní. Jako každý rok, i v aktuální kolekci se sešla pestrá směs proměn – od revitalizací parků, po opravy kostelů, kaplí, kulturních center, škol, železničních zastávek, obecních úřadů. Od 20. června 2017 začnou výstavní panely objíždět různá místa republiky. Výstava je zapůjčována zdarma. Vystavovatelé se o ní sami hlásí a předávají si ji mezi sebou. Ve druhé polovině roku zavítá i do městského obvodu Ostrava-Jih. Termín bude teprve upřesněn.

Kontakt

Kontaktní centrum

844 121 314


Spojovatelka

599 444 444


Úřad městského obvodu Ostrava-Jih
Horní 791/3
700 30 Ostrava-Hrabůvka


Úřední hodiny »