Klenot Ostravy-Jihu oživí dělnickou historii města. V Jubilejní kolonii se otevírá vůbec první muzeum v obvodu

30/1 2024

Letošní rok se nese ve znamení stého výročí Velké Ostravy, která byla uvedena do života 28. ledna 1924 sloučením obcí Moravská Ostrava, Přívoz, Mariánské Hory, Vítkovice, Nová Ves, Zábřeh nad Odrou a Hrabůvka. A právě v Hrabůvce se uskuteční jedna z prvních oslavných akcí.

Klenot Ostravy-Jihu oživí dělnickou historii města. V Jubilejní kolonii se otevírá vůbec první muzeum v obvodu

Bytové muzeum v Jubilejní kolonii v Ostravě-Jihu, snímek z ledna 2024. Foto: Martin Grobe

Více než dvě desítky památkově chráněných budov v nejlidnatějším obvodu Ostravy patří nejen k architektonickým skvostům městské části Hrabůvka, ale zároveň i k historicky nejcennějším klenotům celého Jihu. Nový punc této lokalitě nyní nasadí otevření nového, a to vůbec prvního muzea obvodu na ulici Slezská 13a.

Unikátní ukázka dělnického bydlení

Jubilejní kolonie, malebná vlajková loď Jihu se rozkládá mezi ulicemi Závodní, Edisonova, Dvouletky a Zlepšovatelů. Byla vybudována u příležitosti 100. výročí založení vítkovických železáren a 10. výročí vzniku Československé republiky a je unikátní ukázkou dělnického bydlení v průběhu 20. a 30. let minulého století v regionu.

Právě jedinečnost nejkrásnější kolonie Ostravsko karvinského revíru byla důvodem ke vzniku muzea. Aby si návštěvníci mohli udělat představu o tom, jak žili naši předkové, jak bydlení v tehdejší době vlastně vypadalo,“ uvedla místostarostka Ostravy-Jihu Markéta Langrová při návštěvě muzea v pondělí 29. ledna, kdy se konala první symbolická kolaudace za přítomnosti vedení radnice Jihu a pozvaných hostů, před samotným otevřením muzea veřejnosti. Jak dále dodává: „Jde zatím o menší bytovou expozici, která bude postupně doplňována dalšími exponáty. Součástí muzea bude i přístupová chodba, kde bude expozice s dobovými fotografiemi a povídáním o historii Jubilejní kolonie.

Retro exponáty i originální podlaha

Součástí bytu jsou také pravé dřevěné podlahy, dřevěné dveře s mosaznými klikami, v kuchyni stojí replika kachlového sporáku, kredenc, mycí stůl, v pokoji návštěvníky zaujme dřevěný sekretář a dalšími doplňky jsou například valcha, plechová vana, servis, talíře a šicí stroj vyrobený v Ostravě. Nechybí ani historicky laděná ložnice.

Původně se zde nacházela lékařská ambulance a Masarykova liga proti tuberkulóze.

Expozici se budeme snažit přiblížit vybavením podobě bydlení v roce 1939. Bude to sice běh na dlouhou trať, neboť získat z této doby předměty denní potřeby je poměrně složitou záležitostí a chce to čekat, než někde něco ulovíme. Expozice bude žít jako byt, do kterého se právě nastěhujete: i naše muzeum začne se základním vybavením – ne že by nebylo prázdné – ale postupně se bude zútulňovat tak, jak bude přibývat exponátů,“ doplňuje kronikář Petr Lexa Přendík, který má přípravu muzea na starosti.

Otevření muzea odstartuje hru Po stopách velké Ostravy

Muzeum o velikosti 1+1 s toaletou a spíží bude otevřeno 4. února, kdy bude muzeum otevřeno od 10 do 17 hodin, u příležitosti oslav 100. výročí vzniku Velké Ostravy, jehož součástí byla tehdy mezi sedmičkou původních obcí také Hrabůvka. Vstup je zdarma. Od 14 do 15 mohou zájemci navštívit rovněž přednášku o Jubilejní kolonii v blízkém Komorním klubu.

Slavnostní otevření muzea Jubilejní kolonie je zároveň první akcí, která odstartuje zábavnou hru s názvem Po stopách Velké Ostravy! Ta hráče zavede do všech pěti ostravských obvodů, kde se dříve rozkládalo sedm samostatných obcí, tvořících Velkou Ostravu z dob první republiky. Hráči budou sbírat razítka a právě to první jim dá dvojník starosty prvorepublikové Ostravy Jan Prokeš, kterého lidé najdou v přízemí Komorního klubu po celou dobu akce od 10 do 17 hodin. Bližší informace k herním podmínkám a připravovaným akcím naleznete na https://www.velkaostrava.cz/cz/hry/po-stopach-velke-ostravy

Nový web jubilejnikolonie.cz

Součástí prezentace muzea a historie celé Jubilejní kolonie bude také web www.jubilejnikolonie.cz , který bude v plné verzi spuštěn v den otevření muzea - 4. února 2024. Ten v interaktivní formě seznámí návštěvníky podobně jako již vydané publikace se zjištěnými historickými fakty a dochovanými příběhy a průběžně bude doplňován o další nově zjištěné informace.

Zájemci o prohlídku muzea zde také v následujících dnech najdou možnost rezervace k jednotlivým prohlídkám muzea. To totiž v další dny bude otevřeno vždy v úterý mezi 15 až 18 hodinou, ale pouze na základě předchozí rezervace právě na tomto webu.

Jubilejní kolonie ožila i v aplikaci SmartGuide

Prvorepublikový půvab Jubilejní kolonie již mohou lidé obdivovat prostřednictvím aplikace SmartGuide (https://1url.cz/@SmartGuide-Jubilejnikolonie ), která zároveň zájemce seznámí s poutavou historií domů. Digitální turistický průvodce provádí cestovatele po hlavních atraktivitách i tajných zákoutích, sděluje zajímavé příběhy o těchto místech a oživuje je pomocí rozšířené reality.

Program připravený k otevření muzea 4. února 2024:

  • 10.00 – 17.00 hod.: Průběžné prohlídky muzea dle zájmu návštěvníků
  • 14.00 – 15.00 hod.: Přednáška obecního kronikáře Petra Lexy Přendíka na téma Jubilejní kolonie v blízkém Komorním klubu, který se nachází na ulici Velflíkova 8. 
  • 15.00 – 17.00 hod.: Nabídka dobového občerstvení: čaj, melta, bábovka, chleba se sádlem, ale i pečené kaštany. To vše za zvukové kulisy přítomného flašinetáře. Možnost zakoupení publikace o Jubilejní kolonii.  

Další dny bude muzeum otevřeno veřejnosti každé úterý od 15.00 do 18.00 hodin. Rezervace prohlídek bude probíhat výhradně prostřednictvím rezervačního formuláře na webových stránkách www.jubilejnikolonie.cz , které budou zprovozněny dne 4. února 2024. 

Těm, kteří si z jakéhokoliv důvodu nemají možnost prohlídku rezervovat, budou k dispozici pracovníci recepce Komorním klubu a Kulturního domu K-TRIO.

Bytové muzeum v Jubilejní kolonii v Ostravě-Jihu, snímek z ledna 2024. Foto: Martin Grobe