Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Městský obvod získal první místo za veřejné zakázky

Poslední změna: Úterý 11.09.2018 14:13

Ekonomové z Univerzity Karlovy vystavili starostům na základě toho, jak hospodárně a férově udělují města veřejné zakázky, vysvědčení. Na webu zindex.cz poměřili všechny jejich zakázky za poslední tři roky. Mezi městskými částmi a městskými obvody se o prvenství dělí Ostrava-Jih s Prahou 20 - Horními Počernicemi.

Mezi velkými městy si cenu v podobě sochy „Neplejtváka“ těsně vybojoval Děčín. Malá města ovládla Aš. Získané vysvědčení lze popsat slovy: Dobrý zadavatel. Vše nevyhrává úzký okruh firem. Zadavatel podporuje konkurenci prodlouženými lhůtami k podání nabídek.

 „Cítím radost a zadostiučinění z republikového vítězství v hodnocení zadavatelů veřejných zakázek mezi městskými obvody a městskými částmi. Podařilo se nám změnit předchozí, občas slušně řečeno podivná pravidla pro udělování zakázek městského obvodu Ostrava-Jih a být transparentní a féroví. Sjednat pořádek nebylo jednoduché.
V našem městském obvodu padla v minulosti řada obvinění a dokonce i trestní rozsudky s uznáním viny. Kvůli zavádění transparentních pravidel se nám vyhrožovalo. Nebude náhodné, že nejlepší výsledky dosáhly obvody Ostravy, kde je ve vedení Hnutí ANO 2011. Městský obvod Ostrava- Poruba získal dělenou třetí příčku,
' uvedl starosta Martin Bednář.

 Žebříček zIndex.cz s pomocí tzv. tvrdých dat o zakázkách z posledních tří let porovnával 250 největších měst, obcí, městských částí a městských obvodů. Zaměřil se na větší zakázky v režimu zákona, kde lze města férově srovnat: kolik jich zadala z ruky, jak často je musela měnit či rušit, zda se neporušoval zákon a podobně. Na základě devíti indikátorů, například počtu nabídek, koncentrace dodavatelů, pochybení dle ÚOHS, kvalitě dat ve věstníku či konzistentního jednání pak vystavil městům komplexní vysvědčení a udělil jednu průměrnou známku: zIndex.

 „Veřejnost to nemá možnost detailně sledovat, ale ve spoustě měst se opravdu nekrade, ani neplýtvá. zIndex to dělá za ni - dává občanovi hrubý obrázek, jak si jeho radnice v uplynulém volebním období vedla. Zda se zakázky nerušily, nezadávaly z ruky, jestli se o ně dostatečně soutěžilo. To jsou z hlediska utrácení veřejných peněz mnohem podstatnější otázky, než samotná korupce. Město, kde jsou rizika plýtvání nejnižší, od nás dostane sošku Neplejtváka“ vysvětluje záměr spoluautor projektu Jiří Skuhrovec. Detailní výsledky každého města jsou k dispozici na www.zindex.cz.

Akce dokumentů

Kontakt

Kontaktní centrum

844 121 314


Spojovatelka

599 444 444


Úřad městského obvodu Ostrava-Jih
Horní 791/3
700 30 Ostrava-Hrabůvka


Úřední hodiny »