Na modernizaci bytů v Ostravě-Jihu letos půjde 110 milionů korun
Nájemní bydlení v městském obvodu Ostrava-Jih patří k nejlevnějším v Moravskoslezském kraji a počet zájemců o byty na Jihu stále stoupá. Obvod na zvýšenou poptávku v letošním roce zareagoval navýšením finančních prostředků sloužících k modernizaci bytového fondu s cílem zachovat standard nabízených bytů.
Zatímco vloni bylo zrekonstruováno celkem 193 obecních bytů v hodnotě necelých 61 milionů korun, letos je v rozpočtu na úpravy vyčleněno 110 milionů korun. „Tyto prostředky budou využity nejen na opravy volných bytových jednotek, ale i na modernizaci společných prostor, jako jsou střechy, výtahy, elektroinstalace a osvětlení. Naší snahou je obyvatelům zajistit kvalitní a bezpečné bydlení,“ uvedl místostarosta Martin Kret.
V období let 2021 až 2023 se podařilo zrekonstruovat 291 bytů a kompletně opravit a zateplit deset bytových domů.
Mezi nejvýznamnější letošní opravy patří:
- Výměna výtahů v domech na ul. P. Lumumby 3, Tarnavova 6 a 8
- Oprava střech na ul. V. Jiřikovského 31
- Kompletní revitalizace bytových domů na ul. Fr. Formana 32 a 34
Modernizace neprobíhá pouze v uvolněných bytech. Po posouzení technického stavu může být na základě žádosti nájemníka provedena rekonstrukce i v obsazeném bytě. „Chceme vycházet vstříc i dlouhodobým nájemníkům, jejichž byty již vyžadují opravy,“ dodal Martin Kret.
Opravy zahrnují nejčastěji výměnu elektroinstalací, opravy omítek, pokládku nových podlah, instalaci kuchyňských linek a rekonstrukci koupelen.
Pravidla pro tyto žádosti jsou dostupná na webových stránkách obvodu.
Nově trvale přihlášeným obyvatelům obvodu navíc radnice poskytuje finanční dar ve výši 1 000 korun. Získat mohou také podporu díky projektu Corrency – pro děti do 15 let v hodnotě tisíc korun na kroužky a sportovní aktivity, lidem od 16 let pak 200 korun na kulturu.