Nejstarší občan Jihu slaví 105 let
Úctyhodných 105 let slaví zítra Jan Gomola, který se tak může pyšnit pomyslným titulem Nejstarší občan Jihu.„Až po stovce jsem pocítil, že začínám stárnout,“ uvedl s úsměvem Jan Gomola, který je aktuálně klientem Domova pro seniory na Čujkovově ulici v Zábřehu. „Těší mě, že i v době různých omezení a zákazů mě mohou navštěvovat mé děti. I když to není tak často, jak jsem byl zvyklý,“ doplnil.
K řadě gratulantů se připojilo také vedení radnice našeho obvodu. Od starosty Martina Bednáře dostal Jan Gomola dárkový balíček, kde nechybějí ani oslavencovy oblíbené rybí dobroty a kniha s věnováním. „V minulých letech jsem panu Gomolovi přál osobně. Letos to sice není možné, ale věřím, že se setkáme za rok. Jsem rád, že v našem obvodu máme člověka, který se dožil tolika let. Oslavenci nadále přejeme hodně vitality,“ řekl starosta Martin Bednář.
Dárkový koš převzala Eva Czyžová, dcera Jana Gomoly, která dnes zavítala na radnici. Během setkání s Martinem Bednářem mimo jiné zavzpomínali, jak zítřejší oslavenec před dvěma roky na své narozeniny zpíval. Jednašedesátiletá Eva Czyžová rovněž popsala, jak její otec aktuálně tráví své dny. Zároveň starosta přislíbil, že až to podmínky dovolí, tak Jana Gomolu osobně navštíví.
Jan Gomola se narodil 20. března 1916 v Horní Lomné, kde vyrůstal s pěti sourozenci. „Ještě žije má nejmladší sestra, která je o šest let mladší než já,“ zdůraznil rodinou dlouhověkost rodák z Horní Lomné.
Aktivní senior, jehož stále zajímá společenské dění, se v roce 1922 stal prvním žákem české školy, jednotřídky v Dolní Lomné. Tam také absolvoval celou školní docházku. Následně se vyučil malířem-natěračem, dostal výuční a poté i tovaryšský list. Pracovní povinnosti jej zavedly na Frýdecko-Místecko, na Slovensko a pak dokonce do Německa, kde jej zastihla druhá světová válka. Tuto svou životní etapu popsal v knize „Objevil jsem Katyň“.
„Po válce jsem pracoval na stavbách jako vedoucí či v administrativě v Třinci. V roce 1957 jsem koupil starý domek a s rodinou se přestěhoval do Petřvaldu u Karviné. Až do důchodu jsem pak pracoval na šachtě. Vlivem důlních škod však začal domek praskat a objevovaly se další problémy, takže se v domě nedalo bydlet,“ zavzpomínal Jan Gomola s tím, že vzhledem k této situaci musel změnit bydliště. V roce 1974 se tak přestěhoval do Ostravy a o dvacet let později se rozhodl jít s manželkou do Domova pro seniory v Ostravě-Zábřehu. V tomto pečovatelském zařízení žije už 27 let. Je to nejdelší úsek jeho života na jednom místě.
Jan Gomola sice v roce 2003 ovdověl, nicméně radost mu stále dělají dvě dcery, pět vnoučat a tři pravnoučata.
V roce 2018 poskytl Jan Gomola obecnímu kronikáři našeho obvodu pozoruhodný rozhovor, který Petr Lexa Přendík zaznamenal na webu historie.ovajih.cz.