Neobyčejné setkání cestovatele s výtvarníkem na základě rozhovoru v Jižních listech

25/6 2021

Miroslav Šnejdar navštívil jako jediný cestovatel všechny státy světa. To znamená 577 samostatných i federálních států, teritorií a kolonií na všech šesti světadílech. V rozhovoru pro Jižní listy, který vyšel loni v říjnu, se však přiznal, že nikdy nezavítal na ostrov Svaté Heleny. A to byla voda na malířský mlýn pro Romana Šimka.

Neobyčejné setkání cestovatele s výtvarníkem na základě rozhovoru v Jižních listech

„Miroslava Šnejdara za to, co dokázal, velmi obdivuji. Rozhodl jsem se tedy pro něj namalovat obraz, kde on právě na ostrově Svatá Helena u Napoleonova domu je. Když tam nebyl ve skutečnosti, tak se tam dostal aspoň na obraze,“ uvedl velmi zdatný umělec.  

Za přítomnosti místostarosty Jana Dohnala se tedy uskutečnilo osobní setkání Miroslava Šnejdara a Romana Šimka, který obraz tomuto nejzcestovalejšímu občanovi České republiky předal. A to bez nároku na jakoukoliv finanční odměnu. „Pro mě to je pocta,“ řekl autor díla, jenž je civilním povoláním jeřábník. Od cestovatelského rekordmana ovšem obdržel poděkování v podobě poutavých suvenýrů z Peru.

Přibližně hodinová konverzace probíhala ve velmi přátelské atmosféře. Roman Šimek byl velmi zvědavý a vyptával se třeba na zapeklitosti cestování do zahraničí před rokem 1989. „Pracoval jsem jako technik ve Vítkovických železárnách, takže jsem mohl cestovat v rámci exportních zakázek. Navíc mou velkou výhodou bylo, že jsem měl pět jazykových státnic, a to z angličtiny, španělštiny, němčiny, ruštiny a portugalštiny. Překládal jsem i z polštiny,“ zavzpomínal Šnejdar, jenž se přiznal, že toulavé boty obul už v dětství. V deseti letech se vydal do Hamburku. Sám… A tato vášeň po dobrodružství stále neustává.

„Chystám další cesty. Chtěl bych jet třeba ještě na Špicberky nebo stále bych se chtěl vydat na ostrov Jan Mayen,“ prozradil své plány Šnejdar, jenž rovněž dostal otázku, zda se někdy bál. „Jakpak se může cestovatel bát?“ reagoval s úsměvem vitální senior, který si také vede o svých výpravách pečlivé záznamy. Z nich mimo jiné vyplývá, že se přepravoval 201 leteckými společnostmi.   

Místostarosta Jan Dohnal ocenil oba aktéry tohoto podnětného setkání a předal jim balíček s upomínkovými předměty, včetně knihy o historii obvodu. „Když děláme něco pro druhého, tak vlastně obohacujeme sebe. Myslím si, že na tomto příkladu můžeme vidět, že i malý dobrý skutek je přínosný a navíc může inspirovat další,“ doplnil Dohnal.