Nepořádek v ulicích? Ostrava-Jih vyzývá obyvatele obvodu k aktivnější spolupráci
V souvislosti se stále se opakujícími problémy s nepořádkem a černými skládkami v okolí kontejnerů, obrací se obvod Ostrava-Jih na obyvatele obvodu s výzvou ke spolupráci.
Prohlížení si obsahu odpadových pytlů, stejně jako následné neodklízení, odkládání nepotřebných věcí vedle kontejnerů či dokonce na nesprávná místa a vytváření tak nelegální skládky, má negativní dopad na obvod nejen z hlediska estetiky, ale i finanční náročnosti. Viníky se ale bez aktivní spolupráce se zodpovědnými občany bohužel podaří dohledat a potrestat jen v malém procentu případů.
Na vině je především lidská nedbalost
„Obvod Ostrava-Jih, stejně jako město Ostrava, investuje do pravidelného úklidu veřejných prostranství a zajištění dostatečného počtu kontejnerů na tříděný i směsný odpad nemalé prostředky. Přesto se stále setkáváme s případy, kdy odpad končí tam, kde nemá a bohužel neukázněné chování jednotlivců má pak dopad na všechny obyvatele obvodu,“ říká místostarosta obvodu Otakar Šimík s tím, že nejčastěji jde právě o vybírání kontejnerů a následné zanechání roztroušeného odpadu a dále o nepovolené odkládání objemného odpadu (například nábytku, domácích spotřebičů) vedle popelnic.
Jak lze situaci zlepšit?
Každý obyvatel našeho obvodu může přispět k čistotě tím, že bude odpad odkládat na správná místa. Pro objemný odpad jsou k dispozici sběrné dvory v Ostravě, kde jej můžete bezplatně odevzdat.
„Pokud si kdokoliv a v jakoukoliv denní i noční dobu nevhodného chování všimne, měl by to obratem ohlásit na linku 156. Někdy se může stát, že strážníci mohou v daný okamžik zasahovat na vzdálenějším místě u aktuálnější události, ale stejně tak se hlídka může pohybovat nedaleko a viníky přistihnout při činu. Je pak mnohem snazší jejich jednání zabránit, případně je donutit nepořádek po sobě uklidit,“ dodává místostarosta Šimík s tím, že naopak, pokud se strážníci či pracovníci obvodu o činu doví až s odstupem, pravděpodobnost, že dojde k nápravě a potrestání je velmi malá.
„Většina oznámení na linku 156 je anonymních. Tato skutečnost pak v případech, kdy původce nepořádku či skládky není na místě přistižen strážníky přímo „při činu“, znesnadňuje zjistit jeho původce. V praxi se rovněž setkáváme s případy, kdy při zjišťování původce nepořádku či černé skládky s námi občané mnohdy nespolupracují,“ upřesňuje mluvčí městské policie Jindřich Machů.
Pokud lidé zavolají na linku 156 hned a strážníci dorazí na místo včas, spolupráce ohlašovatele již pak není potřebná a hlídka vše vyřeší bez něj.
„Hlídky stále provádějí kontroly v problematických lokalitách, bohužel je nelze sledovat nepřetržitě, stejně jako nelze na každé kontejnerové stání v obvodu nainstalovat kamery,“ vysvětluje dále Machů.
Za čistou Ostravu
„Pokud už se vandalismu v ulicích a vytvoření černé skládky nepodaří zabránit, nejjednodušším způsobem, jak problém ohlásit, je webová aplikace cistaova.ostrava.cz, která umožňuje občanům Ostravy prostřednictvím počítače, tabletu nebo mobilního telefonu nahlásit závady a nedostatky kdekoliv ve městě a následně sledovat, jak je problém řešen,“ připomíná závěrem místostarosta Otakar Šimík.
Prostřednictvím aplikace lze hlásit kromě černých skládek také například poškozená dětská hřiště, rozbité lavičky, díry v chodnících, neupravenou veřejnou zeleň, nefunkční veřejné osvětlení a podobně.