Občané dali najevo svůj nesouhlas s ubytovnou
Bouřlivou debatu přineslo zářijové jednání obvodních zastupitelů, hned první bod nazvaný Stížnost na občanské soužití na náměstí SNP a v blízkém okolí nabídl více než dvouhodinovou debatu. Kromě vedení obvodu odpovídali na otázky rozzlobených občanů ředitel Městské policie Ostrava Zdeněk Harazim, vedoucí obvodního oddělení Policie ČR Ostrava-Zábřeh René Berger a majitel problémové ubytovny na Čujkovově ulici 40 Martin Gavlas.
Náměstí SNP v Zábřehu a přilehlé okolí vždy bylo klidnou a hlavně bezpečnou lokalitou k bydlení. V malých bytech na Čujkovově ulici 40 žili zaměstnanci Nové huti, před dvěma lety společnost ArcelorMittal několikapodlažní dům prodala a nový vlastník z budovy se zhruba stovkou bytů udělal ubytovnu. Letos na jaře se do ní začali stěhovat sociálně nepřizpůsobiví obyvatelé a s tím přišly problémy. Stěžují si nejen obyvatelé, ale i podnikatelé, kteří žádají zvýšený dohled strážníků nebo instalaci kamerového systému. Lidé by byli nejraději, kdyby problémová ubytovna zmizela, což však není v moci obvodu ani města.
Občané se na jednání ptali, proč obvod budovu nekoupil dříve než současný majitel. „Nevěděli jsme, že dům je na prodej, nikdo nám ho nenabídl. Chtěli jsme objekt koupit dodatečně, ale současný vlastník nám řekl, že nechce přijít o své zlaté vejce,“ uvedl místostarosta Radim Miklas.
Majitel ubytovny Martin Gavlas s radnicí spolupracuje a neodmítl ani pozvání na jednání zastupitelů. Připustil své pochybení a omluvil se lidem za to, co se u ubytovny dělo v letních měsících. Slíbil, že se postará, aby v ubytovně bydlely jen rodiny, které si to zaslouží. „S pěti problémovými už jsem se rozloučil. Za lidi z ubytovny budu ručit. Je pravda, že ubytovna vydělává a prodat ji nechci. Ale není mi jedno, co se v mém domě a v okolí děje. Udělám vše pro to, abych zajistil pořádek. Instalovali jsme kamerový systém. Nájemníci vědí, že kdo bude dělat problémy, dostane výpověď. Až bude mít někdo důkaz, že někdo z mých klientů páchá trestnou činnost nebo dělá jiné problémy, budu rád, když za mnou přijde,“ zdůraznil Gavlas. Starosta Karel Sibinský ocenil jeho odvahu přijít mezi rozzlobené lidi a vystavit se diktafonům novinářů a objektivům kamer.
Určitým řešením může být kamerový systém a zvýšený dohled policistů. „Náš rozpočet je 370 milionů korun za rok. Ve městě máme celkem 650 strážníků, jeden náš strážník stojí půl milionu ročně. Ostrava má dnes nejvíce strážníků v přepočtu na počet obyvatel, na jednoho jich připadá 488 obyvatel, v Praze je to 540 a v Brně nebo v Plzni dokonce přes 800,“ vyjmenoval zajímavá čísla reditel Městské policie Ostrava Zdeněk Harazim, který se nebrání dalšímu navýšení rozpočtu i početních stavů, ale zdůrazňuje, že nejvíce zapotřebí je systémové řešení problému na úrovni státu. Vedení tohoto obvodu je podle něj jedno z mála, které bojuje za bezpečnostní politiku ve městě.
„Problém s ubytovnami řešíme od roku 2009, kdy se začalo měnit jejich osazenstvo. Stavy republikových policistů se snížily, což platí i pro naše oddělení v Zábřehu. Jedna z našich hlídek je určena jen na problémové ubytovny,“ uvedl René Berger, vedoucí obvodního oddělení Policie ČR Ostrava-Zábřeh, které sídlí přímo na náměstí SNP. „A to nám toto obvodní oddělení chtěli zrušit, což se naštěstí nestalo,“ podtokl starosta Sibinský.
V Ostravě je třiatřicet ubytoven, z toho třetina na Jihu. Starosta dal občanům najevo, že vedení obvodu stojí na jejich straně. „Bohužel není v naší pravomoci ubytovnu zrušit ani rozhodovat, kdo v ní bude bydlet. Nedávno jsme koupili objekt na Pavlovově ulici, který vůbec nepotřebujeme a učinili jsme tak právě jen kvůli obavám, aby z něj nevznikla podobná ubytovna. Zřídíme tam bydlení pro mladé rodiny nebo pro seniory.“ Ubytovny jsou podle něj narůstajícím problémem, který si žádá změnu zákonů. „Vadí mi benevolentní přístup státu k sociálně nepřizpůsobivým lidem a jejich ochraně. I to, že pachatelé trestných činů jsou u nás často právně více chráněni než jejich oběti,“ uvedl Sibinský.
Lidé pochopili, že problém není ani tak záležitosti obvodu potažmo města, ale především státu. Žádali, aby zastupitelé apelovali na vládu, aby změnila sociální zákon a benevolentní přístup k sociálně nepřizpůsobivým a aby majitelé ubytoven nevydělávali na chudých. „Celý problém je na straně vlády, požádali jsme policii o umístění čtrnácti kamer do problémových částí obvodu. Chceme i více strážníků, pokud se v noci po obvodě pohybuje dvanáct policistů, to je jakoby tam nebyl nikdo, když náš obvod má sto deset tisíc obyvatel,“ pokračoval starosta a slíbil, že záznam z celé debaty poskytne zastupitelům města, poslancům i ombudsmanovi.