Občany nejvíce trápí nezodpovědní majitelé psů
Jako každoročně byli i letos hosty květnového jednání obvodních zastupitelů zástupci Policie ČR a Městské policie Ostrava. Přítomné zastupitele a občany dnes informovali o hodnocení bezpečnostní situaci obvodu za loňský rok.
Území Ostravy-Jihu je rozděleno mezi místně příslušné obvodní oddělení Policie ČR Ostrava-Vítkovice, Ostrava-Zábřeh a Ostrava-Hrabůvka. V rámci těchto tří obvodních oddělení bylo v roce 2012 zjištěno celkem 4999 trestných činů, z nichž bylo 1573 objasněno, což představuje 31,47 procentní objasněnost. „V roce 2011 bylo zaznamenáno celkem 6046 trestných činů, v rámci výše uvedených obvodních oddělení tedy došlo k poklesu o 1047 trestných činů, respektive o 17,32 procent,“ uvedl Bc. Ivan Markovič, vedoucí Obvodního oddělení Ostrava-Hrabůvka.
Na páchané trestné činnosti se podle něj nejvíce podílejí recidivisté. Nejvýznamnější podíl na celkové trestné činnosti tvoří majetková kriminalita a krádeže, k mírnému nárůstu došlo v krádežích vozidel. Od začátku letošního roku pak stoupl počet vloupání a krádeží do sklepních prostor. „Ve srovnání s rokem 2011 došlo ke snížení podílu páchané trestné činnosti nezletilých a mladistvých, což považujeme za pozitivní,“ dodal Markovič.
Co se týče dopravních nehod, na územích třech obvodních oddělení jich vloni bylo 847, což oproti roku 2011 znamená zvýšení jejich počtu o 44. Šest osob při nich bylo usmrceno.
Městská policie Ostrava na území obvodu vloni zaznamenala mírnější nárůst řešených událostí. Celkem jich bylo 10 081, což je o 120 více než v roce 2011. Mezi nejvýraznější problematiky oznamované občany patřily stacionární doprava a problematika spojená s chovem psů. Chování majitelů psů je výraznou a občany velmi negativně vnímanou problematikou. Nezodpovědnost a nedisciplinovanost těchto lidí zapřičiňuje občanské spory.
„Obecně závazná vyhláška (OZV – pozn. aut.) vymezující pravidla pro pohyb psů na veřejném prostranství a určující místa pro volné pobíhání psů je mnohými majiteli nelibě nesena a na jekékoliv upozornění ostatních občanů, ale i strážníků reagují značně agresivně,“ uvedl v hodnotící zprávě Mgr. Zdeněk Harazim, ředitel Městské policie Ostrava.
„Přestože se problematikou zabývají všichni strážníci v rámci běžného výkonu služby a jsou konána i preventivně-bezpečnostní opatření zaměřená na dohled na dodržování OZV a udržování čistoty na veřejném prostranství, je to činnost z pohledu konečného výsledku, tedy počtu odhalených přestupků, značně obtížná. Je to dáno přístupem a chováním majitelů, kteří v přítomnosti strážníků své povinnosti dodržují a není-li strážník na dohled, své povinnosti nerespektují,“ zdůraznil Harazim. Strážníci se podle něj často setkávají s argumenty, že za vysoké poplatky není zabezpečována žádná protislužba a nemají tedy důvod po psech uklízet.
„Kromě příspěvku na čip chovatelům každoročně hradíme očkování psů proti vzteklině. Dále dostávají zdarma sáčky na psí exkrementy, máme pětačtyřicet speciálních košů na tyto exkrementy a denně se úklidu veřejných prostranství znečištěných psy speciálně věnuje šest lidí,“ argumentoval místostarosta Radim Miklas.
Podle vedoucího oblasti Hrabůvka Městské policie Ostrava Pavla Honczka bylo za první čtyři měsíce letošního roku řešeno 290 přestupků volného pobíhání psů a 25 přestupků týkajících se psích exkrementů. „U psích exkrementů se jedná o tak malé číslo proto, že dlouho ležel sníh,“ vysvětlil Honczek.
Problémem, který občany trápí, je také bezdomovectví. Na území obvodu se nacházejí lokality, kde se osoby bez přístřeší zdržují trvale nebo v průběhu provozu obchodů či jiných zařízení. Jedná se zejména o lokality v okolí řeky Odry, za areálem Avion Shopping Park Ostrava nebo v lesíku na Jugoslávské ulici. Místně příslušní strážníci-okrskáři, ve spolupráci se sociálními pracovnícemi ÚMOb Ostrava-Jih osoby bez přístřeší navštěvují a nabízejí jim pomoc při vyřizování dokladů, náležitosti sociální pomoci, ale i pomoc v jiných oblastech běžného života.