Již po šesté můžete navrhnout, čím Jih vylepšit

15/6 2021

V městském obvodu Ostrava-Jih v současné chvíli probíhá přihlašování nápadů obyvatel do participativního rozpočtu Náš Jih. Návrhy je možné podávat do 30. června. Na projekt vyčlenilo vedení obvodu 10 milionů korun, o jejichž rozdělení rozhodnou sami obyvatelé v podzimním hlasování.

Již po šesté můžete navrhnout, čím Jih vylepšit

Participativní rozpočet realizujeme u nás v obvodu už šestým rokem. Byli jsme mezi prvními v České republice, kdo tento projekt uvedl do života a vždy se velmi těšíme, jaké nápady na zlepšení života nám občané přihlásí. Často jsou velmi originální, lidé se inspirují v jiných městech či dokonce zemích. Projekty jsou pak příjemným osvěžením celého obvodu,“ říká místostarostka Hana Tichánková, která je od počátku garantkou projektu Náš Jih.

 

Do současné chvíle již vznikly projekty za více než 29 milionů korun a další se připravují. V obvodu se tak objevilo 12 nových dětských hřišť, 11 sportovišť, opravená kašna, kaplička, zvonička či knihobudka. Občané ale také navrhují projekty zaměřené na zeleň a kultivaci veřejných prostranství.

 

Každý přihlášený návrh projde na radnici technickou analýzou. Během ní se mimo jiné hodnotí, zda je nápad umístěný na pozemek ve správě městského obvodu, navrhl jej obyvatel starší 16 let a náklady na realizaci nepřesáhly dva a půl milionu korun. „Zkrátka posuzujeme, jestli projekt splnil náležitosti, které jsou stanoveny v zásadách pro participativní rozpočet. Jelikož je požadavků na každý nápad více a jeho zpracování vyžaduje snahu a taky nějakou dávku kreativity, rozhodli jsme se jednoho z autorů, jehož projekt splní všechny náležitosti, ocenit krásnou uměleckou sadou od společnosti Koh-i-noor,“ dodává místostarostka Tichánková s tím, že vítěze obvod vyhlásí na začátku prázdnin.

 

Po technické analýze následuje prezentace projektů, které postoupily do hlasování občanů. Samotné hlasování se uskuteční na podzim. V každé ze čtyř městských částí, Výškovice, Zábřeh, Hrabůvka a Dubina a Bělský Les, je realizován vítězný projekt, další pak už podle počtu hlasů do vyčerpání celkové částky deseti milionů korun.

 

Pokud vás zajímá více informací k projektu Náš Jih, navštivte webové stránky nasjih.cz, kde najdete i elektronickou přihlášku nápadu, případně sociální sítě Facebook a Instagram. Oslovit můžete také přímo koordinátorku Terezu Mučkovou prostřednictvím e-mailové adresy tereza.muckova@ovajih.cz nebo telefonním čísle 720 952 981. Potkat se samozřejmě lze po předchozí domluvě i na radnici.