Odpadové služby o Vánocích a na Nový rok

22/12 2023

Jako každoročně koncem roku přizpůsobuje společnost OZO Ostrava své služby vánočním svátkům. S nimi je vždy spojen větší objem zejména obalových odpadů, a proto ostravští popeláři vyjedou do ulic i ve svátečních dnech a  připravují se také na mimořádné svozy. Zato na Nový rok si většina z nich odpočine.

Odpadové služby o Vánocích a na Nový rok

Ilustrační foto

Svoz odpadu v Ostravě i dalších obcích svozové oblasti OZO Ostrava bude během svátečních dnů 24.-26. 12. probíhat beze změn, jako by se jednalo o běžné dny - neděli, pondělí a úterý. Připraveno je i několik rezervních vozidel s osádkami, které budou podle potřeby vyrážet na mimořádné svozy. Posílen bude také svoz separovaného skla. „I přesto vyzýváme občany, pokud budou jejich kontejnery přeplněny, aby počkali s vynesením odpadů až po dalším svozu,“ vyzývá Ostravany mluvčí společnosti OZO Ostrava Vladimíra Karasová, „určitě nelze tolerovat odkládání odpadu mimo sběrné nádoby. A navíc – o Vánocích chceme přece všichni mít hezké prostředí nejen v našich domovech, ale i kolem nich!“ A připomíná také zákaz parkování před kontejnerovými stanovišti, které může o vánočních svátcích komplikovat pravidelný i mimořádný svoz odpadu.

Většina popelářů si pak odpočine na Nový rok, kdy bude svoz probíhat jen na velkých ostravských sídlištích. Pro občany žijící v rodinných domech, u kterých mají přistavenu malou popelnici, to znamená, že v prvním lednovém týdnu budou mít svoz odpadu posunut o jeden den (z pondělka na úterý, z úterka na středu…).

Komerční příjem odpadu v provozovně v Ostravě-Kunčicích probíhá pouze ve všedních dnech, v pátek 29. prosince bude však zkrácen jen do 10. hodiny.

Sběrné dvory v Ostravě budou mít o Vánocích i na Nový rok jako ve všech dnech státních svátků zavřeno. Všední dny mezi svátky však budou otevřeny podle běžné provozní doby, jen na Silvestra bude provoz „nedělních“ sběrných dvorů zkrácen do 14 hodin.

Úplně zavřeno bude až do Nového roku Reuse centrum Ostrava. Po velmi úspěšném roce, během nějž našlo nový život okolo 60 tisíc starých věcí a do veřejné sbírky přibyl další milion a půl na zeleň, je třeba provést velký vánoční úklid a připravit novou nabídku předmětů pro opětovné použití.

„OZO Ostrava děkuje všem občanům i zákazníkům z řad firem za odpovědné nakládání s odpady v uplynulém roce a do nového roku jim (i sobě) přeje co nejméně odpadových starostí,“ dodává na závěr V. Karasová.