Opravený hrob legionáře v Ostravě-Zábřehu má novou podobu. Vyznamenaný hrdina zemřel před sto lety

11/11 2024

U nové pískovcové mohyly v Ostravě-Zábřehu se v pondělí 11. listopadu sešli se zástupci Československé obce legionářské (ČsOL) starosta Martin Bednář spolu s místostarosty Martinou Jaroškovou, Martinem Kretem, Radimem Ivanem a dalšími radními. Důvodem setkání nebyl jen samotný pietní akt u příležitosti Dne válečných veteránů, který je věnovaný památce ukončení první světové války, ale i předání zrekonstruovaného hrobu legionáře Rudolfa Rajnocha (1894 – 1924).

Opravený hrob legionáře v Ostravě-Zábřehu má novou podobu. Vyznamenaný hrdina zemřel před sto lety

Místo posledního odpočinku rozvědčíka Rudolfa Rajnocha, vyznamenaného v roce 1914 za mimořádnou statečnost a příkladné hrdinství medailí sv. Jiří 4. stupně, nechal městský obvod Ostrava-Jih opravit na žádost ČsOL Jednoty Opava, která se rozhodla převzít hrob do své péče.

„Už před lety jsme žádali o jeho zařazení do seznamu válečných hrobů a pietních míst, bohužel nebyly naplněny podmínky zákona. Jsme proto velmi rádi, že vedení obvodu vyslyšelo naši žádost o opravu, se kterou jsme se v minulém roce obrátili na starostu Martina Bednáře,“ řekl na adresu obvodu Jaroslav Krč z ČsOL Jednota Opava.

„Neměli bychom zapomínat na ty, kteří bojovali za nezávislost našeho národa a byli ochotni v boji o ni položit i svůj život. Svoboda, kterou dnes máme, byla vykoupena odvahou a oběťmi našich legionářů. Péče o místa posledního odpočinku je nejen naší morální povinností, ale i jedním ze způsobů, jak uchovat památku jejich hrdinství pro budoucí generace stále živou,“ uvedl starosta Martin Bednář.

 Opravený hrob legionáře R. Rajnocha. Foto: Martin Grobe

Pohřební místo v Ostravě-Zábřehu zrekonstruovala na základě výběrového řízení firma Pavel Prokeš – Kamenictví z Ostravy-Radvanic. Šlo o výměnu původní pískovcové mohyly za novou a zhotovení nového základu a kamenné obruby (včetně demolice původního základu). Nechybí ani nová popisová deska, kterou dodala ČsOL Jednota Opava a nová keramická fotografie. V budoucnu se počítá i s informačním QR kódem.

Místo posledního odpočinku našel na zábřežském hřbitově také brigádní generál Jan Satorie, který prokázal svou odvahu a vlastenecké cítění jak v období 1. světové války, tak i v období německé okupace. Radní Jihu společně uctili Den válečných veteránů také u památníku na Husarově ulici.

Kdo byl Rudolf Rajnoch

Rudolf RajnochRudolf Rajnoch se narodil před 130 lety českým vystěhovalcům (tehdy z Rakouska-Uherska) v obci Tarašča v kyjevské oblasti. Podle legionářského poslužného spisu se ve dvaceti letech stal rozvědčíkem 1. roty České družiny v Kyjevě, která vznikla v srpnu 1914. O tři měsíce později se stal přímým účastníkem jejího prvního bojového vystoupení a následně při rozvědce u Szczepanówa téhož roku byl zraněn.

Z Čs. legií byl propuštěn v červenci 1920. O rok později se stal členem Jednoty ČsOL v Zábřehu nad Odrou a od roku 1923 členem Náboženské obce Církve Československé v Zábřehu nad Odrou. Závěr života, poté, co u něj propukla tuberkulóza v plné síle, strávil v Repatriační stanici v Bohumíně. Zemřel 8. srpna 1924 ve Státní veřejné nemocnici v Zábřehu nad Odrou. Jeho jméno najdete také v Síni tradic v předsíni Husova sboru v Ostravě-Zábřehu a na webové stránce věnované legionářům, zakladatelům a stavitelům Husova sboru a členům Jednoty ČsOL v Zábřehu nad Odrou na ccshostravazabreh.cz/legionari/.