OSTRAVA OPĚT PŘISPĚJE NA NÁPADY VEŘEJNOSTI, PŘIHLÁSIT JE MUSÍTE DO 5. ÚNORA
I v letošním roce se mohou hlásit zájemci o dotaci z programu města Ostravy, který je určen všem, kteří mají zajímavý nápad, jak zkrášlit veřejný prostor nebo zlepšit jeho funkci. Město od roku 2017 podpořilo již přes 50 projektů, mezi nimi i nápady z našeho obvodu. Letos svůj záměr musíte stihnout přihlásit do 5. února 2024. Co všechno se už povedlo zrealizovat v Ostravě-Jihu?
Podmínky programu
Program Tvoříme prostor se skládá z několika dílčích výzev. Veškeré informace zájemci o dotaci, a to včetně přihlášky, najdou na webu www.tvorimeprostor.cz. Projekt je nutné uskutečnit pouze na území města Ostravy.
O dotaci smí žádat nepodnikající fyzická osoba nebo nestátní neziskové organizace působící na území celé České republiky: spolek, ústav, obecně prospěšná společnost, nadace, nadační fond, a dále také bytové družstvo či společenství vlastníků jednotek. Maximální výše dotační podpory určené na jeden projekt činí 500000 korun, město ale podpoří i nápady s nižším rozpočtem. Jde hlavně o komunitní nápady, je tedy důležité zapojit další nadšence.
První krok spočívá v pouhém zaslání projektového záměru a rozpočtu na e‑mail tvorimeprostor@ostrava.cz. Aktuálním termínem k odevzdání projektových záměrů do prvního kola je 5. února 2024 včetně.
Následuje tříkolové hodnocení. Kompletní žádost o dotaci včetně všech povinných příloh se podává až do třetího kola. Přílohy ke stažení i s harmonogramem všech šesti výzev jsou k dispozici na webu Tvoříme prostor.
Jaké nápady z Jihu už uspěly?
Poskytnutou dotaci mohou lidé využít na projekty ve veřejném prostoru, jež jsou podmíněny zapojením dalších obyvatel. Projekt musí být po dokončení veřejnosti přístupný, sloužit i dalším spoluobčanům a nesmí být využíván k účelům komerčním. Finanční prostředky je možné, kromě samotného provedení projektu, použít také na jeho přípravu.
V letech 2022 až 2023 uspěl nápad na revitalizaci prostoru školní zahrady MŠ P. Lumumby 25 z Ostravy-Zábřehu, která je celoročně přístupná veřejnosti. Projekt zahrnuje výměnu staré, poškozené herní sestavy pro děti ve věku 2-10 let za novou, z odolnějšího materiálu. Dále nákup nového herního prvku – bahniště, který umožní dětem seznamování se s pokusy s přírodním materiálem. Stávající zahrádky, vybudované svépomocí a využívané k výuce, k pěstování bylinek, jahod, rajčat a podobně, ale poničené nešetrným sekáním trávy, nahradí vyvýšené záhony. Haptický chodník vybudovaný vlastními silami revitalizovat, opravit, zkvalitnit nášlapné plochy. Vybudovat a osázet prostor před vstupem na školní zahradu, vytvořit okrasné záhony.
Původní stav:
Nový stav:
V letech 2020 až 2021 se povedlo realizovat nápad na komunitní a smyslovou zahradu na ulici Mjr. Nováka v Ostravě-Hrabůvce. V rámci projektu se postupně uzpůsoboval prostor školní zahrady MŠ Paprsek pro děti se zdravotním postižením, zejména autismem, potřebám dětí a široké veřejnosti a zároveň vytvořil dostatečně podnětné prostředí pro jejich dlouhodobý komplexní rozvoj smyslového vnímání, pohybového spektra, komunikačních dovednosti a vzájemného sdílení ekologického přírodního prostoru.
Původní stav:
Nový stav:
Ve stejném období (2020 až 2021) uspěl rovněž nápad hmyzí domky, které vznikly na různých místech Ostravy – jedno z nich se nachází také v našem obvodu, v Hrabůvce u MŠ Paprsek.
V minulosti uspěl rovněž nápad na výstavbu čtyř uměleckých lavic v areálu Hospice sv. Lukáše
v Ostravě-Výškovicích s úpravou přilehlého terénu (viz snímky níže).
První vlaštovka
Úplně prvním záměrem z Ostravy-Jihu, který v roce 2017 v prvním ročníku dotačního programu „fajnOVy prostor“ (dnes Tvoříme prostor) uspěl, bylo nové pískoviště na ulici Volgogradské v Ostravě-Zábřehu. Záměr zahrnoval renovaci tehdejšího nevyhovujícího, které bylo odborně vyčištěno a opraveno. Kolem pískoviště se vybudovalo i oplocení pro větší bezpečnost dětí a také jako zábrana proti nezvaným hostům v podobě potulujících se zvířátek.