Ostravanům přispěje ke kotlíkovým dotacím také město

3/12 2015

Unikátní příležitost, jak přispět k lepšímu životnímu prostředí ve městě a zároveň ušetřit, se nyní naskýtá vlastníkům rodinných domů v Ostravě. Město se připojilo k projektu tzv. kotlíkových dotací a umožní lidem získat nové, ekologické kotle v podstatě zdarma – tím, že k financím z Evropské unie zprostředkovaným Ministerstvem životního prostředí a slíbenému příspěvku kraje připojí i významnou finanční částku ze svého rozpočtu.

Ostravanům přispěje ke kotlíkovým dotacím také město

„Ostrava umožní vlastníkům rodinných domů nacházejících se na území města, kteří k vytápění a ohřevu vody dnes ještě používají staré neekologické kotle na pevná paliva, získat z rozpočtu města dalších 10 % z celkových způsobilých výdajů. Ty však mohou činit max 150 tis. Kč“ upřesnila náměstkyně primátora Kateřina Šebestová. „Znamená to, že výměnu stávajícího kotle za nový, moderní kotel zvládnou občané v ideálním případě bez nutnosti použít vlastní finanční prostředky, resp. v rámci 1. výzvy jim budou vynaložené prostředky zpětně proplaceny,“ dodala.

Finanční podpora se týká výměny stávajícího zdroje tepla na pevná paliva s ručním přikládáním za kotel na pevná paliva, kombinovaný kotel (uhlí + biomasa), kotel na biomasu, plynový kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo, splňující požadavky tzv. Ekodesignu.

Jedná se o příležitost, která se již v budoucnu nebude opakovat. Podle zákona o ochraně ovzduší nebude možné od roku 2022 dále topit v kotlích s nižší než třetí emisní třídou, tj. občané budou nuceni výměnu stávajících neekologických kotlů podstoupit v každém případě. Znamená to, že kdo nevyužije současných štědrých dotačních programů, promarní výhodnou příležitost úspory financí.

Výzva pro občany bude vyhlášena s nejvyšší pravděpodobností v prosinci 2015, příjem žádostí by měl být zahájen 1. února 2016 s předpokládaným ukončením 29. dubna 2016. Po předložení požadované dokumentace a splnění podmínek, bude možné zpětně uplatnit podporu i na kotle vyměněné od 15. července roku 2015 (nejpozději však do 15. září 2016). Více informací nejenom o finanční podpoře města na webu www.dychamproostravu.cz a telefonní lince 595 622 355.

Procentuální výše podpory u kotlíkové dotace na území města Ostravy

Typ pořízeného kotle

Kotel výhradně na uhlí

Kombinovaný kotel (uhlí+biomasa), plynový kotel

Kotel výhradně na biomasu, tepelné čerpadlo

Dotace EU

70 %

75 %

80 %

Bonifikace prioritních měst a obcí *

5 %

5 %

5 %

Příspěvek Moravskoslezského kraje

5 %

5 %

5 %

Příspěvek statutárního města Ostravy

10 %

10 %

10 %

Podíl domácnosti

10 %

5 %

0 %

Celkem

100 %

100 %

100 %