Ostravští podnikatelé dostanou peníze na zmírnění dopadu současných omezení

12/1 2021

Drobní podnikatelé, kteří museli své provozovny na území města Ostravy kvůli koronaviru dočasně zavřít, mohou žádat o jednorázovou částku 20 000 korun. Její poskytnutí dnes schválili radní ostravského magistrátu. Se zahájením podávání žádostí se počítá od 18. 1. 2021.

Ostravští podnikatelé dostanou peníze na zmírnění dopadu současných omezení

Finanční pomoc je určena ostravským provozovnám, které musely být v návaznosti na vládní opatření uzavřeny od 27. 12. 2020. Dále se pak týká těch, jejichž provoz byl od stejného data z totožných důvodů vážně omezen. Žádat o ni mohou fyzické i právnické osoby, pokud vládní opatření výslovně zakázalo jejich podnikatelskou činnost spočívající v maloobchodním prodeji a prodeji služeb v provozovně na území města. Pamatováno je také na provozy, které musely přejít do režimu výdejových okének, případně rozvozu.

Žadatel nesmí být v insolvenci ani mít vůči městu dluh.

„Uvědomujeme si, že současná ekonomická situace je pro řadu drobných ostravských podnikatelů ještě horší, než byla loni na jaře. A přestože i město bylo vlivem pandemie covid-19 významně postiženo poklesem svých daňových příjmů," zdůvodnil tento krok ostravský primátor Tomáš Macura. „Cítíme, že i nyní se musíme za živnostníky, kteří provozují ve městě své restaurace, kavárny, butiky a různé další služby a podílejí se tak na vytváření atmosféry města a jeho ekonomické kondici, postavit."

Výzva k podávání žádostí je vyhlašována jako časově neomezená a bude otevřena až do vyčerpání alokované částky, která činí 40 milionů korun. To představuje finanční pomoc pro zhruba 2000 žadatelů. Rada města přistoupí ke schvalování žádostí v týdenních intervalech.

O peníze bude možné žádat výhradně prostřednictvím počítačové aplikace. Podrobné informace, včetně přesných podmínek, najdete na www.ostrava.cz/pomoc-podnikatelum.