Ostravu o připomínku výročí osvobození koronavirus nepřipraví, rozsvítíme dominanty města i svíčky

28/4 2020

Město Ostrava si chce připomenout 75. výročí osvobození a konce II. světové války, přestože se kvůli epidemiologické situaci a platným hygienickým opatřením nemohou konat původně plánované veřejné oslavy, ani pietní akty. I když se Ostravané nesejdou společně na náměstí, připojit se ke společné připomínce významných událostí bude moci každý. Rozsvícením svíčky ve svém okně ve čtvrtek 30. dubna může každý obyvatel města uctít památku hrdinů II. světové války a zároveň poděkovat hrdinům dnešních dní.

Ostravu o připomínku výročí osvobození koronavirus nepřipraví, rozsvítíme dominanty města i svíčky

„Nemůžeme si sice připomenout osvobození města veřejně, jak jsme na to zvyklí, ale to určitě neznamená, že jsme rezignovali na uctění památky veteránů a bývalých i současných hrdinů. V tento den se v barvách trikolory rozsvítí věž radnice a Most Miloše Sýkory. Občané mají možnost se k nám připojit rozsvícením svíčky za svým oknem a alespoň na dálku tak poděkovat bývalým i současným hrdinům. Rozsvítíme tak společně Ostravu nejen ve vzpomínce na všechny padlé z posledních dní II. světové války, za všechny, kteří bojovali za naše osvobození, ale i za všechny ty, kteří pomáhají v té současné koronavirové válce. Ať už jsou to zdravotníci, hasiči, policisté, švadlenky, vědci, nebo všichni ti, kteří pracují ve firmách za ztížených podmínek, nebo musí nést tíhu uzavřených provozoven a nefungujících živností. Protože každá doba má své hrdiny,“ řekl primátor města Tomáš Macura.

Už během dubna představilo město na svých sítích sérii fotoportrétů novodobých hrdinů od Borise Rennera. Bez jejich každodenní práce bychom současnou situaci těžko zvládali. K osvobození Ostravy vytvořila regionální média ve spolupráci s městem řadu zajímavých reportáží. Město vytvořilo i sérii fotografických koláží současných míst provázaných s autentickými historickými snímky.

 

V minulých letech byly oslavy výročí osvobození vždy spojené s bohatým programem, včetně ohňostroje. Atraktivní program byl původně plánován i pro rok letošní. Na 30. dubna počítal se zapojením desítek historických vozidel, letadel či tanků a stovek vojáků v dobových kostýmech, samozřejmě s velkou účastí veřejnosti.

 

Osvobození Ostravy 30. dubna 1945 předcházela rozsáhlá Ostravsko-opavská operace, která byla největší válečnou událostí na našem území. Trvala téměř dva měsíce. Oblast Ostravy a okolí měla pro nacistické Německo klíčový význam, jelikož byla hlavním zdrojem černého uhlí a centrem výroby oceli. Město osvobodila Rudá armáda pod velením maršála Andreje Jeremenka. Podílely se na něm také vyčleněné svazky 1. čsl. armádního sboru. Během operace přišly o život tisíce sovětských a stovky československých vojáků. V Památníku Rudé armády v Komenského sadech, u kterého se každoročně konaly vzpomínkové akce, jsou uloženy ostatky stovek z nich.

 

Konat se nebude ani tradiční organizovaný pietní akt u památníku v Komenského sadech. I přesto mohou samozřejmě lidé, kteří chtějí uctít památku padlých, kdykoliv v tento den položit u sochy kytici individuálně. Vedení města tak učiní během čtvrtečního dopoledne.