PLATINOVÁ SVATBA Jarmily a Františka Galasových
To byla událost! V obřadní síni se za velkého zájmu médii v sobotu v pravé poledne uskutečnila platinová svatba. Sedmdesát let společného života si zde připomněli manželé Jarmila a František Galasovi.
Paní Jarmila se narodila v květnu roku 1924 v Čeladné. Po ukončení základní školy nastoupila jako dělnice do arcibiskupských lesů, čímž se vyhnula totálnímu nasazení v Německu. Pětadvacet let pracovala v provozu kovárny ve Vítkovických železárnách. Také pan František pochází z Čeladné, kde se narodil v říjnu 1920. Vyučil se slévačem ve Vítkovických železárnách, kde odpracoval pětačtyřicet let a v roce 1980 odešel do důchodu.
Dne 6. března 1943 v čeladenském kostele vstoupila paní Jarmila do manželského svazku s Františkem Galasem. Svatbu měli v plánu už o rok dříve, ale pana Františka poslali Němci na nucené práce na šachtu a do německé továrny. Svatební fotku nemají. „Měli jsme objednaného fotografa, který nás měl zvěčnit po obřadu, ale když jsme vyšli z kostela v Čeladné a viděli tu hrůzu, nasedli jsme do kočáru a odjeli. Venku stály antony a gestapáci zrovna zatýkali místní lidi. Všude bylo plno křiku a pláče,“ uvedla pro MF Dnes Jarmila Galasová. První společnou fotografii mají až po deseti letech manželství a jako překvapení ji v sobotu našli na svatebním dortu. Pan František přítomným ukázal také oddací list psaný v němčině.
Manželům se narodily dvě dcery, v roce 1943 Miroslava a o dva roky později Jana, kterým se paní Jarmila plně věnovala až do ukončení základní školy. Na jaře roku 1950 byl manželům přidělen závodní byt v Hrabůvce, takže už třiašedesát let jsou občany Ostravy-Jihu.
Manželé Galasovi se k sobě chovají s respektem a jsou si oporou ve chvílích, kdy je to zapotřebí. V dnešní uspěchané době je platinová svatba opravdovým klenotem. „Za celou dobu, co jsme spolu, ani jednou nepadlo slovo rozvod,“ uvedla paní Jarmila. „V manželství je nejdůležitější tolerance,“ dodal pan František. Oba jsou velice vitální, paní Jarmila ráda luští křížovky a v televizi sleduje sport a pohádky, dříve k jejím koníčkům patřilo divadlo, květiny, starost o rodinu a houbaření. Pan František až do svých devadesáti let jezdil na kole, hrával volejbal, šachy a v současné době sleduje v televizi všechna sportovní utkání. K velkým radostem manželů Galasových patří návštěvy vnuků Katky, Romana, Jiřího a Daniela a pravnuků Elišky, Michaely, Břetislava a Markéty.
„V loňském roce jsme měli čtyři zlaté, čtyři diamantové a jednu kamennou svatbu po pětašedesáti letech manželství. Platinovou nikdo nepamatuje, je to skutečně výjimečná událost,“ uvedl starosta Karel Sibinský. Šlo o druhou platinovou svatbu v novodobé historii Ostravy, ta první byla před třinácti lety ve vítkovickém kostele svatého Pavla. Svatba korunovačních klenotů - 75 let společného manželství - v Ostravě dosud nebyla…