Po klíněnce Ostrava zahájí likvidaci jmelí bílého
Město Ostrava připravuje ošetření zhruba dvou tisíc stromů napadených jmelím bílým. Zásah proti parazitické rostlině by se měl týkat i stromů na Jihu. Dokumentace na eliminaci šíření jmelí bílého u stromů rostoucích na pozemcích města bude hotova do 30. června příštího roku.
Prováděcí dokumentace bude podkladem pro zadání veřejné zakázky na realizaci eliminace šíření jmelí, které vytváří kulovité trsy s průměrem až jeden metr a je vážným rizikem pro zdraví stromů na území města. Parazitická rostlina se napojuje na cévní systém stromů a odebírá jim vodu a živiny, v krajním případě pak stromy usychají.
Prováděcí dokumentaci na eliminaci parazita zpracuje společnost SAFE TREES, která v minulosti ve městě prováděla injektáž stromů proti klíněnce jírovcové.
„Návrh způsobu ošetření jednotlivých stromů napadených jmelím v prováděcí dokumentaci bude odrážet především jejich celkový zdravotní stav, vitalitu, velikost, rozsah napadení jmelím, stanoviště stromů, perspektivnost aj. Výstupem budou jak návrhy na mechanické ošetření, tak návrhy na chemický způsob ošetření,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.
Společnost SAFE TREES má jako jediná v republice praktické zkušenosti s chemickým ošetřením proti jmelí. Metodu, která byla vyhodnocena jako úspěšná, otestovali nejen v Ostravě, ale i dalších městech například Frýdku-Místku, Českém Těšíně nebo Zlíně.
Injektáž jírovců
Jako první plošnější ochrana stromů byla v Ostravě v roce 2017 provedena na náklady města injektáž celkem 1405 jírovců maďalů za necelých 2 miliony korun. Práce zajišťovala také společnost SAFE TREES. Podzimní vyhodnocení účinku injektáže ukázalo, že u většiny ošetřených stromů byl menší výskyt housenek i kukel housenek oproti jírovcům, které injektovány nebyly. Projekt byl v první fázi vyhodnocen jako úspěšný, protože u velké části jírovců se podařilo potlačit schnutí a předčasný opad listů. Byla tím prodloužena vegetační sezóna jírovců.
Vzhledem k tomu, že účinnost aplikované látky u jírovců je maximálně 2 roky, je prováděno také vyhodnocení účinnosti loňské injektáže. Výsledky budou známy do 30. listopadu. Kontrolu injektáže provádí specialista na danou skupinu hmyzu, který aktivně působí na Univerzitě Palackého v Olomouci – Přírodovědecké fakultě. „Závěrečné vyhodnocení účinnosti injektáží stromů nám odpoví na otázku, jestli je tato moderní technologie pro stromy prokazatelně přínosná a jestli máme pokračovat s injektážemi jírovců i v následujících letech. Naše vlastní terénní průzkumy ukazují, že injektáže byly účinné a u většiny stromů zabránily předčasnému schnutí a opadu listí. Pokud ke stejným závěrům dojde i zpracovávaná analýza, další ošetření proti klíněnce naplánujeme na první polovinu roku 2020,“ dodala Šebestová. O
Obecně se očekává, že v letošním roce se u injektovaných stromů projeví větší efekt účinku látky, neboť žír listů by měla zahájit jednak silně redukovaná populace klíněnky a navíc bude podchycena již první generace klíněnky.