Před 76 lety v tento den…

30/4 2021

Dne 30. dubna 1945 překročila osvobozující armáda řeku Odru v místech zábřežského Korýtka. V 9 hodin ráno začal útok na německé pozice v Zábřehu a následně se Rudá armáda spolu s československými jednotkami po překonání Odry rozdělila do dvou proudů. První mířil do míst dnešních Pískových dolů, druhý do Zábřehu-Družstva, kam přijely první tanky okolo 13.30 hod. Poté se oba proudy tanků vydaly do Vítkovic, které byly osvobozeny před patnáctou hodinou. Nakonec byla 30. dubna 1945 v pozdně odpoledních hodinách osvobozena i Moravská Ostrava.

Na sedmi pietních místech našeho obvodu dnes radní položili věnce a uctili památku všech, kteří nám, mnohdy za cenu nejvyšší, vybojovali budoucnost.
Před 76 lety v tento den…
"Zapalme společně 30. dubna ve 20 hodin v okně svíčku za všechny, díky kterým je pro nás svět bezpečnějším místem. Připomeňme si 76. výročí osvobození Ostravy a válečné hrdiny, na které bychom neměli zapomínat. Uctěme společně památku všech, kteří nás v těžkých chvílích zachraňovali, a vzdejme hold těm, kteří tak činí dnes," vyzval prostřednictvím médií veřejnost kapitán Ogořalek s tím, že zástupci vojenského velitelství v Ostravě si letos opět události roku 1945 připomenou také pouze pietně, a to dnešním položením kytice u památníku v Komenského sadech v Ostravě.

V pátek 30. 4. 2021 bude od cca 12.40 bude na ČT24 obecní kronikář Petr Lexa Přendík v živém vstupu přímo u Korýtka v Zábřehu hovořit o osvobození. Reportáž se pak s tímto tématem objeví ve večerních Událostech v regionu na ČT1.