Prvňáčci byli slavnostně pasováni na čtenáře knihovny

2/3 2020

Už tradiční akce se letos koná v prvním březnovém týdnu, kdy při zábavném programu žáci prvních tříd obdrží symbolickou vstupenku do čtenářského světa. V Knihovně města Ostravy na ulici Dr. Martínka v Hrabůvce knihovnice připravily prvňákům příjemné setkání, kde nechybělo divadlo, vtipné soutěže a povedené scénky.

Prvňáčci byli slavnostně pasováni na čtenáře knihovny

„Jsme rádi, že se týden prvňáčků stal už tradicí,“ říká vedoucí obvodu knihovnických služeb Petra Šimonová. „Děti k nám do knihovny, samozřejmě, chodí v průběhu celého roku na nejrůznější besedy, ale pasování je moc pěkný ceremoniál.“  Petra Šimonová rovněž připomíná, že od září 2019 se nově prvňáčci mohou do knihovny registrovat zdarma. Je tady pro ně připraveno mnoho zajímavého, včetně edice „První čtení“.

Poté, co se děti pobavily u divadelního představení a pohádkových her, konečně přišlo na řadu samotné pasování do čtenářského stavu. Toho se s vervou zhostila radní městského obvodu Ivona Klímová. S každým žáčkem krátce promluvila a na ramena mu přiložila opravdový meč.

„Moc jsem si pasování užila. Je navíc hezké vidět, jak jsou děti šikovné. Přestože se číst naučily teprve nedávno, většinou už mají nějakou tu knížku za sebou. Jak jsem se dověděla, nejzapálenější čtenář dokonce přečetl čtyři,“ sděluje radní Klímová své dojmy. „Často si stěžujeme na digitální dobu, která ty nejmenší odvádí od čtení, ale tady vidíte, že to zase není tak špatné.“

Nejdůležitější však bylo, když právě prvňáci odcházeli z knihovny nadšení a plní dojmů. Doufejme tedy, že se do „svých“ knihoven budou často a rádi vracet.