Prvním občánkem Jihu v letošním roce je malá Valerie

6/1 2020

Pomyslné prvenství získala Valerie Tanušková, která se narodila druhého ledna 2020 v porodnici vítkovické nemocnice. Holčička má úctyhodné míry – 3,78 kilogramů a 52 centimetrů.

Prvním občánkem Jihu v letošním roce je malá Valerie

Šťastné mamince Veronice Zelinkové přišla pogratulovat i místostarostka Dagmar Hrabovská. A jak se na správnou gratulantku sluší, nedorazila s prázdnýma rukama. Valerie od ní v začátku svého života dostala zlatý přívěsek s vyobrazením kozoroha. V tomto znamení zvěrokruhu totiž holčička přišla na svět.

„Přála bych ji hlavně zdraví a milující rodiče, protože to je v životě nejdůležitější,“ řekla místostarostka. „Je to pořádně velká holka a jsem ráda, že se usmívá, jak jsme všichni v porodnici viděli.“

Doma Valerii čekal šestiletý bráška Honzík, který se na sestřičku už moc těšil.

 

Eliška a Jakub vítězí

Za uplynulý rok se v celé Ostravě narodilo celkem 5381 dětí, z toho 2608 děvčat a 2773 chlapců. Oproti roku 2018 má moravskoslezská metropole o 220 dětí méně. Ostravské porodnice za rok 2019 evidují 109 párů dvojčat a dokonce i jedna trojčata.

Oblíbenost jmen, která novorozeňata dostávají, se v posledních letech příliš nemění. U holčiček loni nejvíce letěla Eliška, Tereza, Emma, Viktorie, Adéla, Karolína a Anna. U nově narozených pánů kluků rodiče upřednostňovali českou klasiku – Jakub, Jan, Adam, Vojtěch, Matyáš, Tomáš a Štěpán. Ani zde tak trend oproti roku 2018 nedoznává větších změn.

 

Fantazii se meze nekladly

To však neznamená, že by mezi čerstvě narozené holčičky a kluky nedorazila trocha exotiky. Objevila se totiž také jména jako Azaŕias, Ryan, Enrico, Levi, nebo Mervin. Příjemně překvapují staročeská jména Kornel a Vojmír. Mezi dívčími jmény figurovala třeba Zoe, Mia, Zara, Lily, Kordula, nebo Ariana.

Předloni, tedy roku 2018, se na území Ostravy narodilo 5601 dětí, a to 2674 děvčat a 2927 chlapců. V roce 2017 to bylo 5271 dětí, během roku 2016 šlo o 5454 dětí a o rok dříve jich bylo 5439.