Referendum

7/1 2016

Podatelna Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih přijala 16.12.2015 návrh na konání místního referenda z důvodu sloučení dvou sousedních škol na Mitušově ulici. Přestože toto sloučení má své ekonomické výhody a minimální dopad pro současné žáky a zaměstnance školy.

Oproti uváděným 9 346 podpisům obsahovaly dodané podpisové archy pouze 5 784 podpisů. V průběhu následujících dní byly zjištěny závažné nedostatky u téměř tisícovky podpisů. Jedná se převážně o duplikování podpisů, podpisy osob, které nemají na Jihu trvalý pobyt, podpisy nezletilých a bohužel i podpisy neexistujících lidí, resp. lidí, které nebylo možné dohledat ani v evidenci obyvatel ani v základním registru obyvatel.

Ještě 29.12. 2015 byla zmocněnci přípravného výboru, který návrh na referendum předkládal, zaslána výzva k odstranění nedostatků spočívajících v chybějících podpisů, nečitelných a nedostatečných údajích. Přípravný výbor má na odstranění nedostatků 15 denní lhůtu ode dne doručení této výzvy zmíněnému zmocněnci.

Podle zpětné vazby z řad občanů se množí případy, kdy podpisové archy šíří mladí brigádníci bez dostatečných informací o problematice slučování v těsné blízkosti obchodních center a dokonce i v prostorách bytových domů. Proto všechny oslovené upozorňujeme na důležitost seznámení se s informacemi na samotném podpisovém archu i informacemi týkajícími se slučování škol na územní obvodu Ostrava-Jih.

Od 1.1. 2016 byly sloučeny dvě sousedící školy s tím, že pro stávající žáky jsou změny minimální. Starší žáci zůstávají se svými kantory na původní budově na Mitušově 8, část mladších žáků se se svými třídními kolektivy i kantory přesune do několik metrů vzdálené budovy na Mitušově 16.

Vedení radnice se shoduje ve věci důležitosti diskuze. Každý občan obvodu má možnost si sjednat osobní schůzku se členem rady, který má v gesci problematiku, jež ho zajímá.

Diskuze na zastupitelstvu

Občané překračující kapacitu zasedacího sálu dostali možnost poslouchat živý přenos z jednání v další připravené mistnosti a kdo se přihlásil do diskuse, mohl vystoupit přímo na jednání zastupitelstva. Občanům tak jejich zákonné právo nebylo upřeno.

Nástroj přímé demokracie

Na zmíněném zastupitelstvu byly schváleny také Zásady participativního rozpočtu. Právě participativní rozpočet je nástrojem, který mohou občané v rámci přímé demokracie využít na rozvoj Jihu. V roce 2016 tak radnice občanům z celkového rozpočtu uvolní 5 milionů, které budou určeny k realizaci projektů navržených a vybraných přímo občany.

Představte si, že můžete rozhodnout o 4 000 000 Kč. Nemůžete si koupit auto ani dům pro sebe, ale utratíte tyto peníze ve prospěch místa kde žijete.

4 000 000 Kč !!!

Co byste potřebovali? Vybudovat nové dětské hřiště? Vysadit nový park? Postavit výtah v domově s pečovatelskou službou? Poslat děti ze všech školek do hor, když je smog? Opravit cestu, po které denně jezdíte? Vybudovat chodník, který vám schází?

NEBO

Uspořádat referendum?

Referendum o tom, že NEBUDETE řešit prázdné školy v obvodě. Necháte je tak. Je v nich 6 000 volných míst, kapacita je využita z 57%. Ročně za jejich provoz zaplatíte desítky miliónů korun. Další desítky až stovky miliónů budou v následujícíh letech potřeba na rekonstrukce a údržbu těchto poloprázných budov.

Referendum jsou volby a náklady na volby jsou 4 000 000 Kč.

A budete rozhodovat o 10 -100 miliónech korun, které můžete v následujícíh letech použít. Co byste potřebovali? Vykoupit problémovou ubytovnu? Rekonstrukci prostoru před Železňákem? Nový domov pro seniory? Startovací byty pro mladé rodiny?

Co uděláte? Jak rozhodnete?” místostarosta Hana Tichánková