Rekonstrukce tramvajové trati na ul. Horní si vyžádá výluku tramvajových linek

12/9 2022

Od soboty 17. září 2022 (00:00 h) do soboty 10. prosince 2022 (24:00 h) dojde z důvodu rekonstrukce tramvajové trati na ul. Horní ke změně organizace dopravy tramvajových linek č. 1, 10, 12, 15, 17, 18 a 19. Ty budou ve směru na Dubinu ukončeny na zastávce Hrabůvka, Poliklinika. V úseku bude po dobu prací úplná výluka tramvají a provoz MHD bude zajištěn náhradní autobusovou dopravou. Pro silniční dopravu budou uzavřeny oba tzv. rychlé pruhy ul. Horní od kruhového objezdu po ul. Jiřikovského.

Rekonstrukce tramvajové trati na ul. Horní si vyžádá výluku tramvajových linek
Podél trati přibudou také nízké protihlukové stěny osazené květinami a bylinami. Půjde o první takto upravené místo v Ostravě. Uvedená rekonstrukce v součtu s již dříve modernizovanými úseky a výhybkami zajistí i rychlejší cestování z Dubiny do centra města. Půjde již o čtvrtý úsek, kde ostravské tramvaje jako jediné v ČR mohou jezdit rychlostí až 80 km/h. Cena za novou trať přesahuje 85 milionů korun. Modernizace bude hrazena ze zdrojů Dopravního podniku Ostrava a částečně z dotací EU.

Pro zvýšení bezpečnosti a pohodlí cestujících v městské hromadné dopravě se rovněž v Ostravě plánují komplexní rekonstrukce zastávek. Aktuálně se řeší, které ze zastávek u nás na Jihu novou podobu dostanou.

V současnosti dále probíhá například rekonstrukce tramvajového mostu na ulici Plzeňská, který vede přes ulici Ruská, kde už došlo k výměně kolejí a trolejového vedení. Proměnou projde i související nástupiště zastávky Dolní, která se stane bezbariérovou, nicméně tento přístup komplexně zajistí až rekonstrukce podchodu Dolní v roce 2023. Úpravy se dotknou i zastávky Tylova.

Již loni došlo k zmodernizování a položení travního koberce na tramvajové trati na ulici Výškovická. Díky tomu je tramvajový provoz tišší, travnatý porost rovněž snižuje prašnost z okolí a lahodí oku, zvýšen je i komfort přepravy.