Stoletá Marie Vzatková

26/3 2021

Další stoletá obyvatelka z Ostravy-Jihu. Marie Vzatková o sobě tvrdí, že se nikdy nevzdává a tento svůj povahový rys už mnohokrát ve svém životě uplatnila. Například loni na podzim, kdy se úspěšně vyrovnala s nástrahami onemocnění covid-19. V neděli pak tato stále vitální seniorka oslaví sto let.

Stoletá Marie Vzatková

„Budu muset slavit na několikrát. To víte, pět generací je pět generací,“ uvedla nedávno rodačka z Horní Suché na Karvinsku, která je aktuálně klientkou Domova Korýtko, p. o.

Dnes ji navíc navštívil v bytě její dcery starosta našeho obvodu Martin Bednář. Osobně jí popřál hodně zdraví do dalších let a předal dárkový balíček, kde oslavenkyně našla také kosmetické a lékárenské doplňky.

Marie Vzatková se narodila 28. března 1921. Její maminka vychovávala ji a dalších pět dětí sama, jelikož odešla od muže, který byl alkoholik. Už v dětství pak letošní jubilantka musela pracovat u sedláka. „Nebyla to těžká práce, ale dělat se muselo pořád, a to od pondělí do neděle,“ zavzpomínala na tehdejší dobu s tím, že maminka preferovala přísnou výchovu. „Vedla mě tak, abych se ve světě neztratila. I proto jsem velká bojovnice a nejvíce jsem vždy bojovala za mé děti,“ doplnila.

Marie Vzatková vystřídala různá zaměstnání a díky práci se dostala až do Ostravy. Ve dvaceti letech se vdala a společně se svým manželem Miroslavem vychovali dceru a syna. V současnosti oslavenkyni dělají radost rovněž vnoučata, pravnoučata a prapravnoučata.

Do Domova Korýtka, p. o., se přestěhovala v roce 2019, jelikož pro ni bylo obtížné zůstávat sama doma kvůli handicapu, a to částečné ztrátě zraku. Ve volných chvílích v tomto pečovatelském zařízení sama trénuje chůzi s kolovým chodítkem, sleduje televizi nebo využívá masáže v relaxační místnosti Domova Korýtko, p. o.