Svatováclavské slavnosti piva nabídnou čtyřicet druhů zlatavého moku

21/9 2012

Zámek Zábřeh společně s Kulturním zařízením Ostrava-Jih (KZOJ) připravili na 27. a 28. září Svatováclavské slavnosti piva. Velká, nesoutěžní degustační přehlídka proběhne už pošesté na ploše 10 tisíc m2 v prostorách Zámku Zábřeh a jeho okolí.

Svatováclavské slavnosti piva nabídnou čtyřicet druhů zlatavého moku

Loňský ročník byl v číslech rekordní. Akce se za nádherného počasí zúčastnilo patnáct minipivovarů, během dvou dnů navštívilo areál zámku na dvanáct tisíc lidí, kteří vydegustovali na sto tisíc třetinek piva. „Letošní účastí dokonce pětadvaceti minipivovarů, z nichž většina je doma právě v našem regionu, se akce stává největší svého druhu na Moravě a druhou největší v České republice,“ zdůraznil manažer komplexu Zámek Zábřeh Radovan Koudelka.

Na letošních Svatováclavských slavnostech piva si lidé budou moci vychutnat na čtyři desítky druhů piva od klasických, spodně kvašených ležáků, přes piva svrchně kvašená - pšeničná, tzv. weizen bier, až třeba po piva typu Ale či Stout. V nabídce bude pěnivý mok různé stupňovitosti ve škále 11°-18° různých chutí: klasické, ochucené, ovocné, medové či bylinkové. Domácí Zámecký minipivovar PIKARD© při této příležitosti přichází se zajímavým pivním speciálem. Vrchní sládek Pavel Buchta navařil třináctistupňový Svatováclavský speciál. „Je to pivo druhu Vienna Lager s více než sto sedmdesátiletou tradicí, pivo, které má v barvě a celkovém chuťovém vjemu výjimečné vlastnosti,“ uvedl Koudelka.

O produkci minipivovarů je mezi lidmi stále větší zájem, a proto jejich počet narůstá. Na severní Moravě a ve Slezsku i v blízké spádové oblasti jich aktivně pracuje sedmnáct. „Minipivovarnictví u nás vychází z obrovské tradice. V novodobých dějinách je to u nás ještě stále poměrně mladá disciplina, přesto jsme si velice rychle našli pevné místo na pivní mapě,“ doplnil Koudelka. Podle něj se minipivovarníci ve svém oboru dokáží prosadit obrovskou pestrostí nabídky. „Nejde nám o výši výstavu, rosteme v druzích piv, každý se snaží vymýšlet nové speciály. V tomto je naše konkurenční cesta,“ zdůraznil.

Chybět nebude ani kulturní program. „Ke zpříjemnění atmosféry dvoudenního ochutnávání pěnivého moku jsme opět připravili bohatý doprovodný program, na jevišti se postupně v širokém žánrovém záběru  představí skupiny PEHA, Citron, Nebe, Marian 333, T4a řada dalších hudebních, historických a divadelních formací,“ doplnila ředitelka KZOJ Sylva Kocurová.

První den začíná program v 16 hodin, následovat bude příjezd sv. Václava na koni v doprovodu starosty Karla Sibinského, pod jehož záštitou se akce koná. Vstupné je zdarma, další informace jsou k dispozici na stránkách www.kzoj.cz a www.zamek-zabreh.cz

 

Seznam pivovarů a minipivovarů

Minipivovar Lipník

Bravůr Loučná nad Desnou

Líšeňský pivovar Brno

Pivo Franz

Měšťanský pivovar Polička

Pivovar Výškov

Svatováclavský pivovar Olomouc

Pivovar Černá hora

Hostinský pivovar Excelent

Minipivovar Slezan – Leskovec

Minipivovar Krmelín

Městský pivovar Štramberk

Minipivovar Koníček Vojkovice

Minipivovar Hukvaldy

Pivní rozmanitost

Hlučínský Starý pivovar AVAR

Biovar Ostrava – Qásek

Valašský pivovar v Kozlovicích

Rožnovský pivovar

Rohovský minipivovar Rohan

Pivovar Rampušák Dobruška

Minipivovar Horní Lomná

Valášek Vsetín

Studánka Ústí nad Labem

U Hrušků Běleč

Zámecký minipivovar PIKARD© Ostrava-Zábřeh