SŽDC plánuje železniční zastávku Ostrava Zábřeh

10/9 2014

Na zpravodajském serveru zpravy.ihned.cz se začátkem tohoto měsíce objevil článek připravované výstavbě nových železničních stanic v České republice.

Podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) by jedna z nich měla vzniknout i na území obvodu Ostrava-Jih, konkrétně na trati č. 321 spojující Český Těšín a Opavu-východ. Má se jmenovat Ostrava Zábřeh a měla by se začít stavět už v příštím roce, v investičním plánu SŽDC je jako termín dokončení výstavby zastávky uveden srpen 2016.

Správnost informace potvrdil mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský. „O výstavbě zastávky opravdu reálně uvažujeme. Jde o trend, kdy přibližujeme železnici příměstským oblastem a městským periferiím po celé republice. Naši snahou je více propojit možnosti městské a příměstské dopravy a udělat tak hromadnou dopravu opět o něco konkurenčnější dopravě automobilové,“ uvedl Ptačinský.

Dodal, že všechny podrobnosti stavby bude řešit projektová dokumentace, která se nyní pro projekt „Ostrava Zábřeh na trati č. 321 Opava východ – Český Těšín“ připravuje. „Projektová příprava ale trvá různě dlouhou dobu, některé zastávky jsou navíc součástí modernizací tratí, a proto je složité stanovit datum realizace. Termín červenec 2015 je zatím proto spíše pracovní,“ řekl dále Ptačinský s tím, že jakmile bude mít projekt konkrétnější podobu, bude veřejnost seznámena se všemi podrobnostmi.

Pokud však SŽDC bude chtít na tento projekt čerpat evropské peníze, musí se začít nejpozději do konce roku 2015, kdy končí Operační program Doprava - 1.