Vyhlášení Osobností Jihu 2024: Cenu obdržela Patricia Burda Janečková in memoriam a farář Vítězslav Řehulka

18/6 2024

Slavnosti Jihu 2024 se nesly nejen v duchu zábavy a adrenalinu. Vedení radnice Ostravy-Jihu v závěrečné fázi festivalu oznámilo oceněné Osobnosti Jihu. Cenu letos obdržela zpěvačka Patricia Burda Janečková in memoriam a farář Vítězslav Řehulka, který přechází na nové místo ve farnosti Moravská Ostrava.

Vyhlášení Osobností Jihu 2024: Cenu obdržela Patricia Burda Janečková in memoriam a farář Vítězslav Řehulka

Patricia Burda Janečková a Vítězslav Řehulka. Foto: NDM a MMO

Patricia Burda Janečková

Narodila se sice v Německu slovenským rodičům, její život byl ale spojen s Ostravou a s naším obvodem. Slovenská sopranistka, operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda Janečková studovala operní zpěv na Fakultě umění Ostravské univerzity pod vedením Evy Dřízgové-Jirušové. Zpěvu se věnovala od čtyř let, diváky pak ohromila v roce 2010, kdy zvítězila v soutěži Talentmania.

Začínala v Operním studiu NDM, už jako desetiletá zvítězila v konkurzu Janáčkovy filharmonie Ostrava a dostala poprvé možnost zpívat se symfonickým orchestrem. Poprvé samostatně koncertovala v roce 2011 v Bratislavě. V roce 2014 se stala absolutní vítězkou celosvětové pěvecké soutěže Concorso Internazionale Musica Sacra (Řím) a získala stipendium na pěvecké kurzy v Arezzu, kde pracovala pod vedením Renata Brusona. Ve věku pouhých 25 let podlehla zákeřné nemoci, rakovině.

Vítězslav Řehulka

Vítězslav Řehulka, člen Kněžské rady Ostravsko–opavské diecéze, působil v římskokatolické farnosti Ostrava-Zábřeh úctyhodných 22 let. Jako duchovní správce se aktivně podílel na celé řadě projektů, akcí i životě zdejší komunity, má velký podíl na vybudování kostela Sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu. Málokdo o něm ví, že původně oblékal fotbalový dres a pracoval v opavském Ostroji. Bohužel vzhledem k novému personálnímu uspořádání diecéze na žádost biskupa Martina Davida přijal nové místo ve farnosti Moravská Ostrava. V Zábřehu ho vystřídá farář Václav Rylko.

„Jak to prožívám, není ani prohra, ani výhra. Spíš jsem to přijal, jako pozvání na cestu. Prožíváme synodální proces v církvi, kdy si chceme uvědomit, že jsme na cestě domů. Neprožívám ani smutek, ani radost, ani strach, ale vděčnost. Vděčnost, že jsem mohl jít 22 roků po cestě, která se naplňuje v Boží lásce. A že jsem mohl jít s vámi. To bylo fajné,“ řekl ke svému odchodu z obvodu Vítězslav Řehulka.