Žáci základních škol besedovali o hazardu

4/10 2012

Přes sedm stovek žáků základních škol z obvodu Ostrava-Jih se po tři dny tohoto týdne v Komorním klubu v Hrabůvce ulici zúčastnilo přednášek na téma rizika spojená s hazardem.

Žáci základních škol besedovali o hazardu

Předseda občanského sdružení Občané proti hazardu Martin Svoboda společně s Alešem Kučerou (na snímku) dětem ve věku 14 a 15 let poutavým způsobem povyprávěli svůj vlastní životní příběh s gamblerstvím. Aleš v minulosti propadl automatům, Martin zase v knize Já hráč – zpověď opravdového gamblera, sepsal své zážitky o tom, jak propadl ruletě. Každá třída si domů odnesla několik výtisků pro potřeby školní knihovny. Není bez zajímavosti, že autor knihy byl oceněn cenou E. E. Kische za počin v oblasti literatury faktu pro rok 2011.

„Moc se nám to líbilo, bylo to velmi poučné,“ pokyvovali při odchodu ze sálu žáci ZŠ Březinova. Právě děti koncových ročníků základních škol jsou nejvíce ohroženou skupinou tímto patologickým jevem, který ohrožuje společnost jako celek. Žáci se aktivně zapojovali do závěrečné diskuse, kdy otázky, které přednášejícím kladli, byly překvapivě věcné k tématu, což dokládá tvrzení o nebezpečném celospolečenském jevu, který hazard způsobuje. „Dospívající mládež téma zaujalo, protože věnovali pozornost přednášejícím po celou hodinu. Velkým poděkováním byl závěrečný potlesk a vyžádání informací, kde si knihu Martina Svobody mohou objednat, aby nemuseli čekat, až na ně vyjde řada a mohli si jí hned přečíst,“ uvedl místostarosta Radim Miklas, pod jehož patronací se série sedmnácti přednášek konala.

Závěrem debaty zazněly k žákům i otázky, zda někdy hráli výherní automaty a kolik z nich zažilo ve svém okolí problémy s gamblerstvím. „Každý třináctý žák přiznal, že hraje nebo už si zahrál na automatu. Každý osmý se pak přihlásil k tomu, že mezi rodinou, přáteli a kamarády zaznamenal problém s patologickými jevy spojenými s hráčstvím a závislosti na automatech a ruletě. Hrobové ticho nastalo při zjištění, že mezi žáky je i jedinec, kterému hazard zabil blízkého rodinného příslušníka tím, že svou závislost neunesl a spáchal sebevraždu,“ uvedl Martin Svoboda s tím, že lidé se mohou obracet pro radu nebo napsat svůj příběh na adresu http://www.obcaneprotihazardu.cz.