Začíná platit nový tržní řád, podomní prodej skončil

5/4 2013

Zítra, tj. v sobotu 6. dubna, začne v Ostravě platit nový tržní řád města, který zakazuje podomní a pochůzkový prodej bez prodejního zařízení. Rozhodla o tom Rada města Ostravy na svém březnovém zasedání.  Nyní tržní řád vstupuje v platnost. Město tak vychází vstříc požadavkům obyvatel, kteří se podomními a pochůzkovými prodejci cítí být obtěžováni.

Začíná platit nový tržní řád, podomní prodej skončil

„Celá řada občanů si stěžovala na agresivní postup některých prodejců, na základě toho jsme se rozhodli regulovat podomní prodej. Taková regulace je standardní ve většině krajských měst České republiky,“ řekl náměstek primátora Tomáš Petřík.

Pochůzkovým prodejem je míněn prodej mimo určenou provozovnu, provozovaný formou pochůzky, při němž je potenciální uživatel zboží nebo služeb bez předchozí objednávky vyhledáván prodejcem z okruhu osob na veřejně přístupných místech. Pochůzkovým prodejem se rozumí i prodej na jednotlivých zastávkách (stanovištích). Po nabytí účinnosti tržního řádu mohou být „stánky“ postaveny pouze na určených místech. Pokud by stály jinde, musí prodejce ukončit jejich činnost. Stanoviště, kde mohou být tato zařízení umístěna, jsou obsažena v příloze Tržního řádu.

Represivní roli v uplatňování nového tržního řádu sehraje městská policie. Občané budou mít možnost obrátit se na městské strážníky, kteří mohou prodejce z veřejných prostranství vykázat, případně je pokutovat. Za porušení tržního řádu hrozí právnickým osobám pokuta až 200 tisíc korun, fyzickým osobám pak 30 tisíc korun. Zákaz pochůzkového prodeje se netýká oficiálně schválených charitativních akcí. Rovněž různé průzkumy, pokud pod nimi není maskován prodej, budou prováděny stejně jako doposud.

Nové opatření pomůže zejména velkým městským obvodům, jejichž sídlištní bloky podomní prodejci často doslova brali útokem. Ve velkých panelových domech obešli i několik desítek bytů najednou. „Po tomto nařízení jsme volali už dlouho. Občané nyní mohou na prodejce, kteří jim často nabízejí nevýhodnou koupi, zavolat policii,“ uvedl starosta Karel Sibinský.

Nový tržní řád upravuje také otevírací dobu předzahrádek restaurací a barů. Ve většině městských obvodů mohou fungovat do 21 hodin. Změny se dotknou také provozovatelů prodejních stánků i na soukromých pozemcích, s novým nařízením města totiž budou muset své podnikání nejspíš přesunout jinam. Budou moci zůstat pouze v místech, která určí město. Jak jej prodejci dodržují, budou kontrolovat městští strážníci. Nový tržní řád neovlivní charitativní akce, například sbírky v ulicích.

Plné znění Tržního řádu najdete na stránkách Magistrátu města Ostravy