Odbor sociálně právní ochrany dětí

Představujeme odbory ÚMOb Ostrava-Jih

Odbor sociálně právní ochrany dětí (dokončení)




V roce 2001 vstoupila v platnost novela OSŘ, která se úspěšně promítla do potřeb sociálních pracovníků i dětí. Soud má povinnost rozhodnout o návrhu na předběžné opatření do 7 dnů, což je relativně dostatečný časový prostor k prošetření poměrů rodinného a sociálního prostředí dítěte, jakož i k analýze stávající situace s určením nejvhodnějšího způsobu řešení s ohledem na zájmy a potřeby dítěte.
V roce 2004 jsme začali spolu s policií ČR, městskou policií a Bílým kruhem bezpečí intenzivně monitorovat domácí násilí. Jedná se o pojem, pod kterým se obvykle rozumí stupňující se opakované násilí fyzické, psychické či sexuální povahy mezi manžely nebo partnery, v našem případě rozšířené o konkrétní podoby týrání a zanedbávání dětí, včetně takového chování mezi partnery, které poškozuje dětskou psychiku. Od počátku roku evidujeme prozatím 90 případů. Oběť
i agresora vyhledáme a nabízíme možné způsoby řešení ve prospěch nezletilých dětí.
V nejzávažnějších případech podáváme podnět k trestnímu stíhání osob, které se týrání dopustily.
Nejlepší je, když se rodiče na další výchově dítěte na dobu před a po rozvodu manželství dohodnou. Někdy ale mezi nimi "zuří bitva" bez ohledu na poškozování psychického vývoje dětí. Častým jevem bývá popouzení dítěte proti druhému rodiči, nerespektování práva dítěte stýkat se s druhým rodičem, manipulace s dítětem, absence výchovných předpokladů, duševní poruchy, nízká mentální úroveň rodičů. Stává se, že se klienti snaží přenést zodpovědnost za vlastní selhávání ve svém osobním životě na sociálního pracovníka, což se projevuje různými formami chování, kdy se chovají arogantně, s prvky verbální i nonverbální agresivity, snaží se uplatňovat mocenské postoje. Někdy jsme obviňováni z nadržování jednomu z rodičů, jindy spolu rodiče vůbec nekomunikují a využívají sociálního pracovníka jako prostředníka, což hraničí se zneužíváním bezplatné pomoci. Jsou rodiny, které potřebují pomoc a kontrolu trvale, bez sociální intervence by neplnily svou funkci.
Práce s rodinou a sociální pracovník musí zvažovat a vyhodnocovat jednotlivé případy tak, aby přesně určil rozsah sociální intervence, angažovanosti na případu, míru její intenzity. Mezi specifickou skupinu patří sociálně nepřizpůsobivé rodiny, jejichž počet se v určitých lokalitách zvyšuje. Jsou zde nutné častější kontroly, realizace návštěv v domácnostech a permanentní zásahy ze strany sociálních pracovníků.
V mnohých případech dochází ke zjišťování negativních skutečností, které i přesto, že je realizována sociální práce v mnoha formách a různými metodami, není jednoduché odstranit s ohledem na náročnost a specifika problémů klientů.

Oddělení sociální prevence

Nedílnou součástí sociálně právní ochrany dětí je péče o děti vyžadující zvýšenou pozornost. Těmito jsou nezletilí a mladiství s trestnou činností a opakovanými poruchami chování závažného rázu jako je záškoláctví, útěky z domova, šikana, agresivita, toxikománie atd. Této skupině se věnují kurátoři pro mládež, což jsou specializovaní sociální pracovníci.
Přehled nejčastěji vykonávaných činností
vyhledávání ohrožených dětí, se zaměřením zejména na děti, které zanedbávají školní docházku, dětí, které napracují a jsou bez dostatečného zdroje obživy, dětí, které požívají a jsou závislé na alkoholu a jiných návykových látkách, dětí, které se živí prostitucí, dětí, které se dopouštějí činů, které by jinak byly trestným činem, děti-mladistvé, kteří se dopouštějí trestné činnosti nebo přestupků, dětí, které se opakovaně dopouštějí útěků od rodičů nebo jiných osob odpovědných za jejich výchovu
sledování a analýza situace v oblasti sociálně patologických jevů, tvorba a realizace jednotlivých preventivních programů
terénní sociální práce, prošetřování rodinných a výchovných podmínek šetřením v rodině, ve škole, na pracovišti dítěte, v místě, kde se dítě zdržuje, podávání písemných zpráv pro občanskoprávní i trestní soudní řízení na základě žádosti soudu, státního zastupitelství
pomoc rodičům při řešení výchovných problémů, poskytování příslušné poradenské pomoci, zprostředkování pomoci odborných poradenských, zdravotnických a jiných pracovišť
spolupráce s úřady práce při zprostředkování vhodného zaměstnání
spolupráce se středisky výchovné péče
podávání návrhů na výchovná opatření nebo na jejich nařizování ve vlastní pravomoci
kontrola výkonu ústavní a ochranné výchovy
účast v trestním a přestupkovém řízení vedeném proti mladistvému či občanskoprávní řízení o uložení ochranné výchovy dítěti mladšímu 15 let
spolupráce s úředníky asistenty probační a mediační služby při účasti dítěte na resocializačním programu
návštěvy dítěte, které je ve výkonu vazby, trestu odnětí svobody
příprava podkladů k vedení výchovného pohovoru
Činnosti kurátora pro mládež upravuje především zákon o sociálně právní ochraně dětí, zákon o rodině, trestní zákon a trestní řád a nově od 1.1.2004 i zákon č. 218/2003 Sb. o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví nad mládeží.

Mezi četné případy řešené kurátorem pro děti a mládež patří záškoláctví a útěky z domova, což jsou formy delikventního jednání, často vedoucí u jedince ke spáchání prvotního trestného činu. Nejčastějšími trestnými činy jsou krádeže v hypermarketech, vykrádání aut a loupežná přepadení. Pomocníkem je Centrum včasné intervence - CVI (pracoviště MMO), které pomocí hlášenky okamžitě signalizuje jedince, který spáchal trestnou činnost. Kurátor prakticky ihned začíná s dítětem pracovat.
Mnohdy rodiče žádají o pomoc v souvislosti s výchovnými problémy, které již nejsou schopni sami redukovat. Proto jako součást práce kurátora je i detekce nepříznivých vlivů, jejich včasná analýza a činnosti v podobě preventivních aktivit zaměřených jak na dítě, tak i na rodiče, kteří v dané situaci nejsou schopni náhledu na daný problém. Analyzujeme situaci v oblasti negativních jevů, vytváříme projekty se zaměřením na využívání volného času, spolupracujeme při návrhu konkrétních projektů v rámci programu prevence kriminality. Již druhým rokem zajišťujeme a organizujeme víkendové pobyty s nápravně-terapeutickým programem, kterých se společně zúčastňují děti s výchovnými problémy a jejich rodiče. Opakovaně a cíleně zapojujeme do jarní a letní táborové činnosti děti ze sociálně potřebných rodin a děti s výchovnými problémy. Pořádáme jednodenní a půldenní akce pro klienty v péči kurátora, nově byla zřízena internetová poradna pro tuto věkovou skupinu.
Při práci s dětmi i celým rodinným systémem hledají kurátoři pro mládež nové směry a způsoby práce. Spolupracují s dalšími odborníky pomáhajících profesí, s výchovnými poradci na školách, s diagnostickými ústavy, se středisky výchovné péče, s probační a mediační službou, atd. Nedostatek finančních prostředků na nadstandartní péči o specifické skupiny dětí je řešen hlavně vypracováváním projektů v součinnosti s nestátními subjekty a je výrazem zájmu a iniciativy zaměstnanců odboru.
Oddělení Rodinné centrum
Rodinné centrum je odloučeným pracovištěm odboru sociálně právní ochrany dětí, a je umístěno na ul. Čujkovova 31, Ostrava-Zábřeh, v přízemí domu. Pomocí kvalifikovaných zaměstnanců na sociální práci věnuje zvláštní pozornost rodinám s větším počtem dětí, neúplným rodinám a rodinám ohroženým. Na základě zakázkového listu orgánu sociálně právní ochrany dětí jsou rodinnému centrum předávány do individuální péče rodiny, jimž je třeba poskytovat soustavnou pomoc. V praxi se jedná o rodiny, které například nedovedou hospodařit s finančními prostředky, ve kterých se požívají alkoholické nápoje, nevěnují se výchově dětí, zanedbávají hygienu, stravování a zdravotní péči svých potomků, apod.
Sociální pracovníci centra do vytipovaných rodin docházejí pravidelně několikrát týdně. Pomáhají
při jednání s úřady, zajišťují doprovod dětí k lékaři, poskytují pomoc a podporu rodiči, formou her
komunikují s dětmi, dohlížejí na jejich přípravu do školy apod. Stávají se jakýmsi " členem rodiny",
který je tu jen pro ně, věnuje jim svůj čas, své profesní dovednosti, umí jim naslouchat, poradit
a provázet v obtížné sociální situaci, kterou nedovedou sami překonat. Činnost Rodinného centra
je významným pomocníkem orgánu SPOD, neboť touto sociální službou byly řešeny i případy dětí, které by bez pomoci centra musely být rodičům soudně odebrány.
Centrum dále organizuje volný čas sociálně znevýhodněných dětí, žijících v přilehlé lokalitě. Pořádá pro ně půldenní a jednodenní akce, velmi úspěšný byl víkendový pobyt na Ostravici. Daří se oslovovat ke spolupráci organizace a sdružení, společně vypracovávat granty a získané finanční prostředky využívat pro potřeby dětí obvodu Ostrava-Jih. Touto formou je zajišťováno doučování dětí, jejichž rodiče nevěnují školní přípravě pozornost, různé výlety a soutěže. Rodinné
centrum plní i funkci nízkoprahového zařízení a poskytuje sociální služby a poradenství všem
skupinám občanů.
Součástí centra je i tzv. Chráněné bydlení o 11 -ti bytových jednotkách, které slouží k azylovému
ubytování matek a otců s dětmi, kteří se ocitli bez vlastního bydlení nebo jej museli z nejrůznějších příčin opustit. Pobyt v Chráněném bydlení je časově omezen nejvýše na dobu 18-ti měsíců a nelze
jej v žádném případě prodloužit. Zařízení by tím pozbylo smyslu pomoci rodině v nejkritičtějším období a stála by se z něj " čekárna" na přidělení bytu. Po dobu pobytu je dána rodiči s dítětem možnost vyřešit si své záležitosti, vyrovnat se s nepříznivou životní situaci, načerpat síly a za pomoci sociálních pracovníků najít vlastní řešení své bytové či jiné situace. Oproti ubytování v hotelových domech je služba poskytována obvodem cenově dostupná. Počet zájemců o ubytovací služby se neustále zvyšuje a toho času evidujeme cca 50 žádostí.
Od doby svého vzniku dne 1.7.2003 prokázalo Rodinné centrum oprávněnost své existence. Nabídka jeho služeb má perspektivu a bude se dále rozvíjet.
Odbor sociálně právní ochrany dětí