Exekuce dlužníků

Nevyplatí se dlužit


Dluhy na nájemném a službách spojených s bydlením činí u obecních bytů v MO Ostrava-Jih 60 milionů korun. Rada městského obvodu Ostrava-Jih souhlasila v únoru loňského roku s využíváním služeb soudních exekutorů pro exekuce v působnosti správců obecního domovního a bytového fondu. Znamenalo to, že neplatičům a dlužníkům nastaly horší časy. Klasicky se vystěhování prováděla prostřednictvím soudních vykonavatelů. U nich byla průměrná doba od rozsudku po vystěhování 704 dny, což jsou téměř dva roky. U soudních exekutorů se tato doba zkrátila na 144 dny. Tím pádem i klesla průměrná výše dluhu ze 46 a půl tisíce na 14 a půl tisíce. Vzrostlo i procento dobrovolných vyklizení bytů v případě nařízení exekuce z 12 na 40 procent.
Využití služeb soudního exekutora v praxi znamená zkrácení doby od podání návrhu Okresnímu soudu až do doby provedení exekuce v průměru o 560 dnů a snížení průměrné výše dluhu do vykonání exekuce o 31 tisíc korun. Zatímco u exekucí prováděných soudním vykonavatelem v roce 2004 šlo dokonce o případy, kdy byl okresním soudem vydán rozsudek i v letech 2000 a 2001, u exekucí soudním exekutorem je vydání usnesení soudu a provedení výkonu exekuce v tomtéž roce.
I když je využití služeb soudních exekutorů administrativně trochu náročnější, výsledný efekt v podobě zkrácení doby od rozsudku k exekuci a snížení výše dluhu mluví pro jejich vyšší využití.
Rychlost, s jakou nyní dojde k exekuci tak řadu dlužníků i zaskočila. Ani nestačili byt vyklidit a v některých případech přicházejí exekutoři do bytů, které vypadají, jako by je jejich obyvatelé opustili před několika minutami. A někdy to tak téměř je.
Dluh na nájemném je těžké závaží, které obvodu komplikuje údržbu obecních domů. Věřme, že díky opatření z loňského roku se závaží zmenší a projeví se to na vzhledu obecních domů a kvalitě bydlení.