Pokračují v družbě

Mitušova 8 pokračuje v družbě


Základní škola Mitušova 8 v Ostravě – jih se od listopadu pustila do rozsáhlého projektu, zvaném Staletí kolem nás a zemích evropské unie. S podobnou aktivitou máme již své dlouhodobé zkušenosti. Několik let jsme se úspěšně zapojovali do projektu Sokrates, jenž byl financován z grantu evropská unie. Tehdy se jednalo o spolupráci se školou ve Španělsku, kterou naši žáci také navštívili.
Tentokrát jsme se však zaměřili na úzký kontakt s našimi družebními školami v Polsku a na Slovensku. Projekt bude trvat do června roku 2006 a vyústí ve školní akademii, pořádanou na počest 40. výročí založení naší školy.
A co se vlastně pod názvem Staletí kolem nás a zemích EU skrývá? Jednotlivé třídy budou pracovat každý měsíc na přidělené dějinné etapě, např. prvobytně pospolné společnosti, baroku, renesanci, romantismu... a plnit velké množství zajímavých úkolů. Každý měsíc je pak tematicky zaměřen.
V prosinci se například seznámíme se zvyky, pověstmi a tradicemi. Proběhne soutěž „O nejkrásnější adventní věnec,“ děti se zúčastní soutěže s názvem „Vyfoť svůj vánoční stromeček,“zazpíváme si koledy, nahlédneme do historie vánočních zvyklostí, v hodinách cizího jazyka vytvoříme vánoční přání.
V únoru a březnu vyhlásíme výtvarnou soutěž „Velikonoční komiks,“ oslovíme i nadějné literáty s tématem „Velikonoční příběh.“ Ve spolupráci s dětmi z Polska a Slovenska pak budeme v březnu hledat velikonoční poklad. Výrobky z těchto soutěží vystavíme v prostorách družebních škol, vítězové obdrží sladké odměny.
Pro duben a květen zní téma jasně: zemědělství, průmysl, doprava. V hodinách dějepisu, občanské výchovy i přírodopisu se žáci seznámí, jak vše fungovalo v dávných dobách. Pomocí čeho se lidé přepravovali ve středověku? Opravdu autem? Existoval v baroku bagr? V písemných pracích se totiž od žáků dovídáme ledacos...
V květnu oslavíme mezinárodní Den otvírání studánek a na konci tohoto měsíce připomeneme v rámci výtvarné výchovy Evropský den parků. Mezi anglickým a francouzským parkem opravdu rozdíl je...
To už ale předbíhám, neboť samotné práce již započaly. Měsíc listopad je zaměřen na životní styl, chování a hygienu. Využili jsme tedy datum 16. 11., které symbolizuje Den bez cigaret. Živé besedy o škodlivosti kouření proběhly ve všech třídách (horlivě diskutovali především žáci 2. stupně), varovné plakáty, vytvořené třídními kolektivy, nyní důrazně apelují na kuřáky v prostorách školních chodeb. V tomto měsíci třídí také celá škola odpad a napomáhá tak ke zlepšení životního prostředí.
Co říci závěrem? Všichni si přejeme, aby takto rozsáhlý projekt všechny zúčastněné těšil, aby děti získaly co možná nejvíce informací a mezinárodní spolupráce mezi školami přispěla ke sblížení.
Držte nám palce!
Lenka Pospíšilová